Jak wyczyścić zasłonę prysznicową?

Zasłona prysznicowa chroni łazienkę przed powodzią, którą może wywoływać codzienny prysznic. Ta niezwykle funkcjonalna kotara może ulegać zabrudzeniom i pleśnieć. Na pytanie, jak wyczyścić zasłonę prysznicową, istnieje kilka odpowiedzi.

Jak czyścić zasłonę prysznicową? Wypierz ją w pralce

Zasłonka prysznicowa może być wykonana z PCV lub z tkaniny pokrytej powłoką odpychającą krople wody. W zależności od materiału, z którego jest zrobiona kotara, możesz czyścić ją na kilka sposobów. 

Zasłonę prysznicową możesz wyprać w pralce. Wrzuć do bębna maszyny proszek do prania, ustaw odpowiednią temperaturę i liczbę obrotów. Pamiętaj, aby dostosować je do rodzaju materiału, z którego wykonana jest zasłonka pod prysznic. Jeśli na kotarze widnieją mocne zabrudzenia lub plamy pleśni, możesz dodatkowo wsypać do bębna pralki pół szklanki sody. Przed wrzuceniem kotary do pralki zapoznaj się z zaleceniami producenta - nie wszystkie zasłony można prać w pralce.

Jeśli nie pralka, to co?

Jak wyczyścić zasłonę prysznicową, jeśli nie można jej wyprać w pralce? Rozwiązaniem jest 125 ml białego lub jabłkowego octu zmieszane z 60 ml wybielacza. Namocz zasłonkę w takiej miksturze, a następnie szczoteczką usuń z niej zabrudzenia. Wystarczy parę chwil, a twoja kotara będzie jak nowa.

Amoniak: Nie tylko do ciasta

Ciastka amoniaczki to przepyszny deser, jeden z ich głównych składników możesz wykorzystać też podczas porządków. Rozpuść ¼ szklanki amoniaku w dwóch litrach ciepłej wody, namocz kotarę w roztworze i wyczyść szczotką. 

Woda utleniona do czyszczenia zasłony prysznicowej

Przy trudniejszych zabrudzeniach możesz skorzystać z amoniaku w płynie. Wodę amoniakalną możesz kupić w marketach budowlanych i sklepach z chemią gospodarczą. Kilka kropel amoniaku dodaj do łyżeczki wody utlenionej. Wetrzyj miksturę w plamy, następnie spłucz ją i wypierz ręcznie lub w pralce (w zależności od zaleceń producenta). 

Domowe sposoby na mycie zasłony prysznicowej: Płyn do naczyń i sól

Jeśli chcesz, by twoja zasłona przez długi czas doskonale się prezentowała, raz w tygodniu zamocz ją w płynie do mycia naczyń i przetrzyj szmatką lub gąbką. Pleśń uwielbia rozwijać się w wilgotnych pomieszczeniach, a zagięcia w zsuniętej zasłonce są dla niej niczym rajskie wyspy. Dlatego po skończonym prysznicu pamiętaj, aby rozsunąć kotarę i przewietrzyć pomieszczenie.

Aby zapobiec pojawieniu się pleśni na zasłonie prysznicowej, po czyszczeniu namocz ją w silnym roztworze solnym. Otrzymasz go, wsypując do jednego litra wody pięć łyżek soli. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama