Reklama

Jak wyczyścić wannę, fugi i pralkę na błysk?

Czyszczenie wanny, pralki czy fug może okazać się łatwe, szybkie, a czasem nawet przyjemne - pod warunkiem, że znasz kilka sposobów, które ułatwią ci to zadanie. Czy wiesz, że w roli skutecznego "odplamiacza" doskonale sprawdzą się soda oczyszczona i ocet spirytusowy, pleśni i osadu wapiennego pozwoli ci się pozbyć parafina z białej świecy, a ślady po rdzy usunie trzyskładnikowa mieszanka? Garść cennych wskazówek znajdziesz poniżej.

Reklama

Oto, jak sprawić, aby wanna była śnieżnobiała

Kamień, różnego rodzaju plamy i osady, które gromadzą się na wannie, pomoże ci usunąć nadtlenek wodoru, popularnie zwany wodą utlenioną. Wystarczy, że wlejesz stosowną ilość do butelki z atomizerem i starannie spryskasz powierzchnię wanny. Pozwól działać naturalnemu preparatowi co najmniej godzinę. Na koniec starannie spłucz powierzchnię wanny czystą wodą.

W roli skutecznego "odplamiacza" doskonale sprawdzą się także soda oczyszczona i ocet spirytusowy. Posyp tą pierwszą wannę i umywalkę, a następnie zalej octem spirytusowym. Czyść powierzchnie zmywakiem lub szczoteczką z miękkim włosiem, a następnie dokładnie spłucz je ciepłą wodą. Nie zapomnij użyć rękawic ochronnych.

Oto, jak pozbyć się śladów rdzy

Jeśli na twojej wannie pojawiły się ślady rdzy, wyczyść zajęte nią miejsca mieszanką sody i octu, a następnie skrop sokiem z cytryny lub roztworem kwasku cytrynowego. Pozostaw na noc. Rano powierzchnie wanny dokładnie spłucz ciepłą wodą. Po rdzy nie powinno być śladu.

Jak pozbyć się żółtych plam?

Mało efektownych żółtych plam, które często pojawiają się na powierzchni wanny pomoże pozbyć się roztwór kwasku cytrynowego. Do jego przyrządzenia potrzebne ci będą torebka kwasku cytrynowego oraz szklanka wody. Nałóż mieszankę na powierzchnię wanny, odczekaj dwadzieścia minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.

Pleśni z fug pomoże ci się pozbyć parafina

Pleśni, ciemnych plam i osadu wapiennego, który często zalega w wąskich przestrzeniach między płytkami, można pozbyć się dzięki parafinie z białej świecy. Wystarczy, że kilka razy potrzesz końcem świecy zanieczyszczone obszary. Ten prosty zabieg ochroni fugi przed pleśnią i innymi zabrudzeniami.

Niezastąpiona soda oczyszczona

W usunięciu zabrudzeń zalegających na fugach pomoże ci też soda oczyszczona. Zamocz w niej niepotrzebną szczoteczką do zębów wcześniej zwilżoną wodą. Po starannym czyszczeniu spłucz powierzchnie ciepłą wodą i zabezpiecz parafiną z białej świecy.

Mieszanka wody i wody utlenionej (w proporcji 2:1) ułatwi ci czyszczenie przestrzeni między płytkami. Do nanoszenia mikstury użyj twardego pędzla lub gąbki.

Jak sprawić,by zasłonka prysznicowa była jak nowa?

Żółtych plam, śladów pleśni i osadów z mydła zalegających na zasłonce prysznicowej pozwoli ci się pozbyć woda utleniona. Wystarczy, że połączysz ją w równych proporcjach z wodą, przelejesz do butelki z atomizerem i spryskasz zabrudzoną zasłonkę. Dla wzmocnia efektu mieszankę możesz uzupełnić niewielką ilością octu, dzięki któremu pozbędziesz się bakterii.

Jak odświeżyć pralkę?

Pralka powinna być starannie czyszczona co najmniej raz w miesiącu. W zabiegach pielęgnacyjnych najlepiej sprawdzi się kwasek cytrynowy, który skutecznie usunie osad gromadzący się w pralce. Wsyp 60 gramów preparatu do komory przeznaczonej na proszek do prania, ustaw najwyższą temperaturę i pełen cykl prania.

Do czyszczenia pralki możesz też użyć mieszanki na bazie dwóch szklanek octu spirytusowego, 1/4 szklanki sody oczyszczonej i 1/4 szklanki wody. Najpierw wymieszaj wodę i sodę w misce, następnie wlej mieszankę do pojemnika przeznaczonego na proszek do prania, a ocet wlej do bębna pralki. Uruchom urządzenie w trybie normalnego cyklu prania. Na koniec przetrzyj gumowe uszczelki i drzwi przy pomocy gąbki. Pozostaw otwarte drzwiczki, aby solidnie osuszyć bęben pralki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama