Reklama

Jak wyczyścić trudno dostępne miejsca w domu?

Przystępując do porządków, często planujemy działania krok po kroku. Gruntowne sprzątanie mieszkania wymaga m.in., aby przyjrzeć się trudno dostępnym zakamarkom. Takich miejsc w domu jest całkiem sporo i wbrew pozorom nie są one poza zasięgiem naszego wzroku. Urządzenia elektryczne, kaloryfery, karnisze czy kratki wentylacyjne również wymagają regularnego odświeżania. Aby mieszkanie lśniło czystością, warto zaopatrzyć się też w kilka gadżetów, które ułatwią sprzątanie. Jak wyczyścić trudno dostępne miejsca w domu? Jakich środków użyć? Do czego przydadzą się płatki kosmetyczne? Przekonajmy się.

Reklama

Wentylacja

Czyszcząc trudno dostępne miejsca, zacznijmy od tych, które znajdują się najwyżej. Zakamarki, do których rzadko zaglądamy, to np. kratki wentylacyjne, umieszczone najczęściej w kuchni i łazience. Są poza zasięgiem naszego wzroku i rąk – dlatego rzadko je odświeżamy. Warto to robić przynajmniej od czasu do czasu, bo kurz, który się na nich znajduje, nie przemieszcza się wtedy wraz z cyrkulacją powietrza po całym domu. Jak uporać się z zabrudzonymi kratkami wentylacyjnymi? Możemy posłużyć się szczotką na długiej rączce, ale ona nie zbierze dokładnie zabrudzeń, które znajdują się w szczelinach. Najwygodniej i najefektywniej jest ściągnąć całą kratkę i namoczyć ją w misce z wodą i płynem do mycia naczyń. Po kilku minutach wystarczy ją przepłukać, wysuszyć (np. za pomocą ręcznika papierowego) i umieścić z powrotem na swoim miejscu.

Karnisze

Jesienią w naszym pokoju robi się naturalnie ciemniej – wszystko z powodu mniej intensywnych promieni słonecznych, które docierają przez okno. Niektórzy z nas przed nastaniem chłodów decydują się na ostanie mycie okien, a nawet pranie zasłon i firanek. To dobry moment, aby od razu wyczyścić karnisz, na którym gromadzi się bardzo dużo kurzu. Jak to zrobić najlepiej? Ten wykonany z aluminium warto przetrzeć wilgotną gąbką, a następnie wytrzeć do sucha za pomocą ściereczki. Karnisz drewniany najlepiej wyczyścić na sucho z dodatkiem delikatnego środka do pielęgnacji. Warto zaopatrzyć się w specjalną miotełkę wykonaną z mikrofibry, zbierze ona zalegający na karniszu kurz, nie roznosząc go po całym pomieszczeniu.

Kaloryfery

Przed sezonem grzewczym warto zadbać o czystość grzejników. Te tradycyjne, które posiadają żeberka, nie sprawiają większego problemu i łatwo utrzymać je w czystości. Wystarczy zwykła nawilżona ściereczka albo nawilżona gąbka z dodatkiem płynu do mycia naczyń, którą dokładnie przecieramy całość. W przypadku kaloryferów panelowych sytuacja jest mocno utrudniona, ponieważ – by porządnie je wyczyścić – trzeba je najpierw rozkręcić. Jak się za to zabrać? Na początku trzeba ściągnąć kratkę, która jest umieszczona na górze kaloryfera. Całe wnętrze trudno odkurzyć; możemy sięgnąć po nawilżoną szmatką nawiniętą na uchwyt drewnianej łyżki albo specjalną miotełką, która pokryta jest mikrofibrą. Można również użyć sprężonego powietrza w aerozolu, które kierujemy od góry do wnętrza kaloryfera, by pozbyć się zgromadzonego w środku brudu.

Akcesoria przydatne w domu

Nie sposób opisać wszystkich urządzeń i miejsc w domu, których czyszczenie jest wyjątkowo trudne. Warto jednak mieć kilka akcesoriów, które ułatwią sprzątanie niedostępnych szczelin i zakamarków.

* Myjka parowa – brudne zakamarki oraz obecny w nich zaschnięty brud, kurz, a nawet pleśń nie mają szans z tym urządzeniem. Para pod wysokim ciśnieniem wnika w głąb szczelin i rozpuszcza nawet najbardziej oporne zabrudzenia. Dodatkowym atutem jest fakt, że para wodna dezynfekuje przestrzenie bez użycia silnych detergentów.

* Szczoteczka do zębów – szczoteczka z miękkim włosiem świetnie poradzi sobie z czyszczeniem różnych zabrudzeń, które gormadzą się w łazience i kuchni. Bez trudu usunie osady znajdujące się przy kabinie prysznicowej oraz wyczyści dokładnie fugi w łazience.

* Wąska końcówka odkurzacza – przyda się szczególnie w sypialni oraz salonie. Kanapa oraz łóżko posiadają szczeliny między materacem, do których docierają kurz i okruchy. Odkurzacz świetnie sobie z nimi poradzi. Dodatkowo, dzięki temu urządzeniu pozbędziemy się m.in. pajęczyn zgromadzonych w kątach pomieszczeń.

* Płatki kosmetyczne – okazują się niezastąpione w przypadku pojawienia się kamienia na armaturze. Nie możemy szorować tak delikatniej powierzchni, ponieważ możemy ją łatwo uszkodzić. Dlatego nawilżone w roztworze wody i octu (1:1) płatki umieszczone na kranach spowodują, że osady z kamienia będą jedynie wspomnieniem.

* Pędzelek do makijażu – to wspaniały sposób na usunięcie kurzu z delikatnych powierzchni i szczelin znajdujących się na urządzeniach elektrycznych. Delikatne i długie włoski sprawnie zbierają kurz, nie niszcząc przy tym sprzętu elektrycznego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama