Reklama

Jak wyczyścić przypalony garnek?

Spalone dno garnka to problem, który powstaje w mgnieniu oka. Niestety, jego wyczyszczenie nie należy do najprostszych. Odruchowo ściągamy przypalone naczynie i zalewamy je wodą, jednak ten sposób nie zawsze się sprawdza - zwłaszcza w przypadku trudnych zabrudzeń. Na szczęście, nie musimy spisywać garnka na straty – istnieją proste metody dzięki którym udaje się przywrócić mu dawny blask. Jak wyczyścić przypalony garnek? Sprawdźmy.

Reklama

Soda oczyszczona

Dobrym sposobem na przypalony garnek jest zastosowanie szklanki wody i dwóch łyżek sody oczyszczonej. Wlej mieszankę do naczynia i gotuj całość przez kilka minut. W przypadku uporczywego zabrudzenia czynność powtórz. Uwaga: soda może zniszczyć garnki wykonane z emalii!

Ocet

Przypalone garnki ze stali nierdzewnej szybko doczyścisz za pomocą octu spirytusowego. Wlej dwie szklanki i gotuj całość przez kilkanaście minut. Niestety, ta metoda powoduje, że w kuchni będzie unosił się specyficzny, ostry zapach.

Proszek do prania

Na przypalony garnek pomoże również proszek do prania. Wsyp garść na dno naczynia i dolej dwie szklanki wody. Gotuj całość przez 30 minut, a w przypadku zaschniętego osadu nawet godzinę.

Sól kuchenna

Ze spalenizną w garnku doskonale poradzi sobie zwykła sól kuchenna. Wystarczy zasypać nią dokładnie całe dno garnka i pozostawić na całą noc. Rano wystarczy naczynie opłukać i przetrzeć delikatnie gąbką.

Tabletka do zmywarki

Tabletka do zmywarki szybko wyczyści przypalony garnek. Wrzuć ją na przypaloną powierzchnię i zalej wrzącą wodą tak, aby zakryć całkowicie tabletkę. Pozostaw całość na całą noc, a rano wymyj garnek pod bieżącą wodą.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama