Jak wyczyścić przypalone garnki?

Przypalone garnki i zaschnięty brud to zmora niejednej kuchni. Niektóre plamy bywają naprawdę trudne do usunięcia. Zwykły płyn do mycia naczyń może nie podołać. Wszystkim, którzy często mają problem z wyczyszczeniem przypalonych garnków, podpowiadamy sprawdzone sposoby, które pomogą usunąć z nich trudne zabrudzenia.

Po prostu sól

Pierwszy sposób, który proponujemy, to czyszczenie przypalonych garnków solą. Należy wsypać ją w takiej ilości, by zakryła dno garnka, a następnie dolać nieco ciepłej wody i pozostawić na kilka godzin. Taki solny roztwór możemy również zagotować. Sól pomoże rozpuścić zaschnięty brud. Na koniec należy wyczyścić garnek płynem do naczyń i gąbką.

Niezastąpiona soda oczyszczona

Soda oczyszczona to jeden z najtańszych i jednocześnie najskuteczniejszych domowych środków czyszczących. Świetnie sprawdza się podczas sprzątania w kuchni. Sodą należy zasypać dno garnka, a następnie zalać ciepłą wodą i odstawić na kilka minut lub zagotować. Na koniec czyścimy garnek płynem do mycia naczyń. Warto wiedzieć, że sody nie powinno używać się do czyszczenia garnków aluminiowych.

Proszek do prania

W usuwaniu trudnych zabrudzeń z garnków świetnie sprawdzi się również proszek do prania. Jednak podobnie jak soda oczyszczona, działa on niekorzystnie na aluminium. Zasypujemy proszkiem dno garnka, następnie wlewamy wodę i gotujemy całość. Przypalona warstwa powinna zejść bez problemów.

Ocet - niezbędny w każdej kuchni

Ocet jest niezbędny w każdej kuchni, nie tylko dlatego, że nadaje potrawom kwaskowatego smaku. Ocet to również świetny środek czyszczący. Pomoże wyczyścić przypalone garnki i nie tylko. Nie nadaje się on jednak do garnków emaliowanych. Jak wyczyścić octem garnki? Wlewamy około 3/4 szklanki octu do garnka, a następnie dosypujemy około trzy łyżki soli. Całość gotujemy i pozostawiamy na noc. Następnego dnia spalenizna powinna zejść bez problemów.

Ryż

Również ryż pomoże usunąć przypalone resztki z garnków, jednak ta metoda zajmie trochę czasu, bo nawet kilka godzin. Wystarczy wsypać ryż do garnka, a następnie gotować przez kilka godzin. Ryż wchłonie spaleniznę.

Tabletki do zmywarki

Tabletki do zmywarek to zazwyczaj silne środki, które powinny dobrze poradzić sobie z przypaleniami i zabrudzeniami. Jak je stosować w przypadku przypalonych garnków? Wlewamy do garnka wodę (około kilka centymetrów wysokości naczynia), następnie wrzucamy tabletkę i pozostawiamy na noc. Spalenizna powinna się rozpuścić, następnie wystarczy jedynie umyć garnek. W takim roztworze nie należy zanurzać rąk, ponieważ jest żrący.

Do wyczyszczenia przypalonego garnka lepiej nie używać ostrych narzędzi, ponieważ mogą one uszkodzić tworzywo, z jakiego wykonane jest naczynie. Lepiej poczekać aż spalenizna sama zacznie się odrywać w wyniku zastosowania powyższych metod, a następnie zebrać brud gąbką.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama