Reklama

Jak wyczyścić prysznic na błysk?

Kabina prysznicowa to ważna część wyposażenia łazienki, a utrzymanie jej w czystości nie zawsze jest łatwe. Brzydki osad na ścianach kabiny nie wygląda korzystnie, a jego usunięcie nieraz przysparza sporo kłopotu. Dzięki domowym sposobom możesz skutecznie usunąć zaschnięty brud i pozbyć się brzydkich zacieków. Jak wyczyścić prysznic na błysk? Jakie metody sprawdzą się najlepiej? Dowiesz się z tego artykułu.

Ocet w walce z osadem

Pierwszym ze sprawdzonych patentów na usunięcie osadu i kamienia z kabiny prysznicowej jest ocet. To sposób, który znany był już naszym babciom, ale skuteczny jest po dziś dzień. W jaki sposób użyć go do szorowania zabrudzeń? Wystarczy, że do miski z wodą dodasz ocet w proporcji 1:1, a następnie mieszankę przelejesz do butelki z atomizerem. Dzięki temu jego aplikacja będzie łatwiejsza i dokładniejsza: ciecz rozpyl do całej kabinie i pozostaw na pół godziny.

Po upływie czasu szorstką gąbką zetrzyj pozostałe zabrudzenia i spłucz kabinę letnią wodą. Substancję tą możesz też wykorzystać do wyszorowania brodzika: spryskaj go dokładnie cieczą i zostaw na kilka minut. Potem dokładnie tak samo, jak w przypadku ścian kabiny, wyszoruj jej dno mokrą gąbką, a resztki osadu spłucz wodą. Nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu również słuchawki prysznicowej, gdyż na niej też osadza się kamień.

Reklama

Soda oczyszczona i woda utleniona

Kolejnym niezawodnym sposobem jest połączenie sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Soda ma działanie lekko żrące, dlatego bez większego trudu poradzi sobie z kamieniem powstałym w brodziku i na ścianach prysznica. Woda utleniona dodatkowo upora się z pleśnią, a ponadto ma właściwości antybakteryjne, co w przypadku mycia kabiny jest dużym plusem. 

Od czego zacząć? Do miski z wodą dodaj dwie łyżki sody oczyszczonej oraz kilka kropel wody utlenionej. Taką mieszankę przelej do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl ciecz po całej kabinie prysznicowej, razem ze słuchawką oraz brodzikiem. Odczekaj kwadrans, a potem wilgotną ścierką usuń pozostałości zalegającego brudu i wszystko przepłukuj ciepłą wodą z prysznica.

Profilaktyka najważniejsza

Jeśli chcesz cieszyć się czystym prysznicem bez żadnych zabrudzeń, postaraj się na bieżąco dbać o jego czystość. Wystarczy po każdej kąpieli spłukiwać pianę oraz resztki kosmetyków, które przyczyniają się do powstania kamienia. Oprócz tego możesz ściągaczem z gumy usunąć krople wody, tworzące kamień na szybach. Aby zachować długotrwałą świeżość kabiny prysznicowej, co jakiś czas spryskaj ją wodą z dodatkiem olejku herbacianego. Dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi grzyba i zadbasz o świeżość w łazience.

Jak doczyścić pleśń z fug?

Dużym wyzwaniem może okazać się usuwanie pleśni z fug, która w dodatku jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Niestety w przypadku silikonowych fug jedyną możliwością jest ich całkowicie usunięcie i położenie nowych. Możesz je zdrapać za pomocą ostrego nożyka, a potem nałożyć nową warstwę silikonu specjalnym pistoletem. To prosty zabieg, ale wymaga płynności ruchu i zdecydowania, aby materiał został poprawnie zaaplikowany. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów antygrypowych, które tworzą warstwę ochronną przed jego powstawaniem.

Zobacz też:

Genialny trik z tabletką do zmywarki. Zlew w kuchni będzie lśnić

Domowe sposoby na wyczyszczenie pralki. Tani środek, który każdy ma w domu

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama