Reklama

Jak wyczyścić pralkę bez chemii?

Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej używanych urządzeń w domu, dlatego powinniśmy ją regularnie czyścić. Jednak, by nasza pralka była czysta i pachnąca, nie potrzebujemy silnych środków chemicznych. Świetnie sprawdzą się naturalne sposoby, które nie tylko są tańsze, ale i bezpieczniejsze dla pralki. Podpowiadamy, jak wyczyścić pralkę na błysk używając domowych metod.

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną

Pierwszy sprawdzony sposób to czyszczenie pralki sodą oczyszczoną. Ten środek radzi sobie z wieloma trudnymi zabrudzeniami, a w dodatku jest bardzo tani. Wyczyszczenie pralki sodą oczyszczoną jest bardzo proste. Wystarczy wsypać do pojemnika na proszek połowę szklanki sody oczyszczonej i nastawić pralkę na pełen cykl prania (oczywiście z pustym bębnem). Najlepiej sprawdzi się temperatura 90 stopni Celsjusza, która pomoże usunąć zanieczyszczenia i kamień.

Niezastąpiony kwasek cytrynowy

Kolejny domowy środek, który pomoże nam wyczyścić pralkę, to kwasek cytrynowy. Stosujemy go podobnie jak sodę oczyszczoną. Wsypujemy do pojemnika na proszek 1/3 szklanki proszku i nastawiamy pralkę na 90 stopni Celsjusza. Następnie włączamy urządzenie na pełen cykl prania.

Kwasek i ocet - pogromcy kamienia w pralce

Jednym z najczęstszych problemów naszych pralek jest kamień. Szkodzi urządzeniu i jest trudny do usunięcia. Jest jednak jeden sprawdzony sposób na jego usunięcie, a mianowicie mieszanka czyszcząca z octu i kwasku cytrynowego. Jak ją zastosować? Wlewamy do bębna pralki dwa litry octu spożywczego, a następnie dosypujemy dwa opakowania kwasku. Nastawiamy pralkę na pełen cykl prania na najwyższą temperaturę. Po zakończeniu prania możemy przetrzeć wnętrze pralki mokrą szmatką, by usunąć nieprzyjemny zapach octu. Uwaga, po zastosowaniu tej metody zapach mieszanki może rozprzestrzenić się w mieszkaniu.

Pasta z sody i octu na trudne plamy

W pralce mogą pojawić się trudne zabrudzenia, które nie zostaną wyczyszczone dokładnie podczas wykorzystania powyższych sposobów. W tym przypadku świetnie sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej i octu. Jej przygotowanie jest bardzo proste: 10 łyżek octu mieszamy z sodą oczyszczoną tak, by powstała papka. Powstały preparat nakładamy na zabrudzone miejsca w pralce (włącznie z uszczelkami i komorami na detergenty) i zostawiamy na kilka godzin. Następnie zmywamy mieszankę używając wilgotnej szmatki lub gąbki, a na koniec wycieramy pralkę do sucha.

Te zasady pomogą ci dokładnie wyczyścić pralkę

Oprócz stosowania sprawdzonych metod czyszczenia pralki powinniśmy pamiętać również o kilku ważnych zasadach, które pomogą utrzymać naszą pralkę w dobrej kondycji.

1. Pralkę należy czyścić przynajmniej raz na miesiąc.

2. Warto regularnie sprawdzać rury pralki, ponieważ zdarza się, że są one wygięte i stoi w nich woda. Należy je wyprostować i pozostawić im trochę miejsca, by mogły się swobodnie poruszać, gdy przepływa przez nie woda.

3. Kolejna istotna kwestia to dbałość o filtry. Należy sprawdzać co około dwa tygodnie, czy nie są zapchane, a często znajdziemy w nich drobiazgi, które powypadały z naszych ubrań. Jeśli filtry się zablokują, pralka nie będzie prawidłowo wypłukiwać odzieży. Ponadto, rzeczy będące w środku filtrów mogą się psuć.

4. Nie należy przesadzać z ilością detergentów do prania, ponieważ mogą odkładać się one w maszynie i na naszych ubraniach.

5. Pranie powinniśmy wyciągać zaraz po zakończeniu cyklu. By usunąć nadmiar wilgoci oraz nieprzyjemny zapach po praniu na dno bębna zalecamy wsypać jedną łyżkę sody oczyszczonej. Pozostałości wody najlepiej zebrać szmatką.

6. Drzwi pralki należy zostawiać uchylone. Gdy są zamknięte, jest większe ryzyko powstawania nieprzyjemnego zapachu oraz gromadzenia się wilgoci w wewnętrznym kołnierzu pralki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama