Reklama

Jak wyczyścić płytki na podłodze?

Spośród wszystkich pomieszczeń w domu łazienkę najtrudniej utrzymać w czystości. Zwłaszcza na jasnych płytkach od razu widać brud, kurz i włosy. Stosowanie na przykład lakieru do włosów dodatkowo utrwala brud na podłodze. Jednak jeśli myślisz, że jedyny sposób na porządne wyczyszczenie płytek w łazience, to użycie żrących i toksycznych chemikaliów, jesteś w błędzie. Płytki na podłodze (a także na ścianach) wyczyścisz w bezpieczny i naturalny sposób. Dowiedz się, jak to zrobić we właściwej kolejności i jakiego domowego preparatu użyć, by osiągnąć zamierzony efekt.

Reklama

Na początek odkurzanie

Pierwszym bardzo ważnym (i równie często pomijanym) krokiem jest dokładne poodkurzanie podłogi w łazience. Odkurzacz wciągnie brud, kurz oraz włosy. Jeśli pominiesz ten krok i od razu przemyjesz podłogę mopem, jedynie rozprowadzisz brud, który gromadzi się w zakamarkach po całej podłodze.

Domowy środek do czyszczenia płytek podłogowych

Żeby skutecznie wyczyścić płytki, wystarczy rozcieńczyć jedną szklankę octu w czterech litrach gorącej wody. Ten roztwór nadaje się nie tylko do czyszczenia płytek podłogowych, ale również linoleum i parkietów. Ponieważ ocet jest nietoksyczny, nie musisz się martwić ani o członków swojej rodziny, ani o zwierzęta. Ocet usunie nie tylko brud i tłuszcz, ale również osad pozostawiony przez lakier do włosów. Dodatkowo zdezynfekuje podłogę zabijając niebezpieczne bakterie i grzyby. Nie martw się nieprzyjemnym zapachem octu. Szybko się on ulotni. Jeżeli twoja podłoga wymaga środka do zadań specjalnych, dodaj do roztworu octu kilka kropel płynu do mycia naczyń. Nie przesadź jednak. W przeciwnym razie uzyskasz trudną do zmycia pianę.

Akcja mop

Prócz wiadra z roztworem przygotowanym w poprzednim kroku, będziesz również potrzebować wiaderka z czystą ciepłą wodą. Zacznij od umycia podłogi roztworem octu (jak zwykle kieruj się od końca łazienki ku drzwiom). Jeśli brud jest szczególnie uporczywy, potwórz proces kilkukrotnie. Wypłucz mop w czystej wodzie i odciśnij jej nadmiar. Następnie zmyj roztwór octu czystą wodą.

Czyszczenie osadów na płytkach i fugach

Jeśli między fugami płytek osadził się brud, którego nie da się usunąć mopem, przygotuj specjalny preparat do ich wyczyszczenia. Usunie on nie tylko brud i kurz, ale również osady z mydła. Zmieszaj ze sobą 1/2 szklanki soli, 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 1/2 szklanki wody i jedną łyżkę stołową płynu do mycia naczyń. Tak przygotowanym preparatem wyszoruj fugi między płytkami (najlepiej użyć do tego szorstkiej szczotki lub starej szczoteczki do zębów). Na koniec umyj podłogę czystą wodą.

Eliminacja pleśni

W miejscach, w których zbiera się wilgoć, może pojawić się pleśń. Wymaga to zastosowania specjalnych środków. Zmieszaj 1/4 szklanki wybielacza z 3/4 szklanki wody. Załóż gumowe rękawiczki, chwyć w dłonie szorstką gąbkę i wyszoruj miejsca, w których utworzyła się pleśń. Na koniec dokładnie zmyj preparat wodą.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama