Reklama

Jak wyczyścić plamy z płyty indukcyjnej?

Wśród płyt grzewczych coraz większą popularność zdobywa płyta indukcyjna. Ma nowoczesny wygląd, pomaga zaoszczędzić energię elektryczną i ułatwia przygotowanie posiłków. Ma też płaską powierzchnię, dzięki czemu nie stwarza takich problemów w czyszczeniu jak zwykła kuchenka. Jednak i na niej mogą pojawić się plamy i zabrudzenia, które trudno usunąć. Warto wiedzieć, jak w prosty sposób wyczyścić płytę indukcyjną, by jej nie uszkodzić i nie zarysować. Oto sprawdzone sposoby.

Reklama

Jak czyścić płytę indukcyjną?

Czyszczenie płyty indukcyjnej nie jest trudnym zadaniem, ale ważna jest systematyczność. Ma ona szklaną powierzchnię, więc widać na niej wszelkie zabrudzenia. Aby nie pozostawały na niej trudne do usunięcia plamy, najlepiej jest czyścić ją codziennie po zakończeniu gotowania. Należy zaczekać, aż płyta ostygnie po gotowaniu i przetrzeć ją miękką wilgotną gąbeczką. Na koniec można spryskać płynem do szyb i przetrzeć ręcznikiem papierowym, aż powierzchnia płyty będzie sucha i błyszcząca. Do czyszczenia płyty indukcyjnej można też wykorzystać specjalne środki do tego przeznaczone. Inne rodzaj środków czystości lepiej używać z rozwagą, gdyż mogą zawierać substancje ścierne i uszkadzać powierzchnię płyty.

Jak wyczyścić plamy z płyty indukcyjnej?

Gdy na powierzchni płyty indukcyjnej pojawią się plamy i smugi, warto spróbować usunąć je za pomocą domowego płynu czyszczącego. Należy w tym celu rozcieńczyć 50 ml octu spirytusowego z 300 ml wody (przegotowanej lub przefiltrowanej), dodać 100 g soli drobnoziarnistej i przefiltrowany sok z trzech cytryn. Całość podgrzewamy przez 15 minut i przelewamy do butelki z atomizerem. Płynem spryskujemy zabrudzoną płytę i czyścimy jej powierzchnię miękką ściereczką lub gąbeczką. Gdy na płycie znajdują się zaschnięte resztki jedzenia trudne do usunięcia, można je usunąć skrobaczką przeznaczoną do płyt indukcyjnych. 

Soda i woda utleniona poradzą sobie z trudniejszymi plamami

W przypadku bardziej zabrudzonej płyty pełnej uporczywych plam, można sięgnąć po sodę oczyszczoną i wodę utlenioną. Należy nanieść sodę na zabrudzenie i polać wodą utlenioną tak, by powstała pasta. Na koniec rozprowadzamy ją po plamach miękką gąbką lub szmatką. Taka pasta bez problemu poradzi sobie nawet z zaschniętymi i tłustymi plamami trudnymi do usunięcia. Pasta z sody i wody utlenionej jest na tyle delikatna, że nie uszkodzi powierzchni płyty. 

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama