Jak wyczyścić osady w łazience?

Łazienka to z pewnością jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w domu. Panujący w niej wilgotny klimat sprzyja rozwojowi bakterii, zarazków czy pleśni i pewnie między innymi dlatego jej sprzątanie często przypomina syzyfową pracę. Mimo zastosowania różnych metod rezultaty są albo znikome, albo krótkotrwałe. Rozwiązaniem mogą okazać się nie tylko detergenty (zresztą nie wszystkim i nie zawsze zalecane), ale w pełni naturalne środki i mieszanki, które świetnie poradzą sobie nawet z najgorszymi osadami i zabrudzeniami. Przygotowanie ich zajmie kilka minut, a w dodatku są bezpieczne w użyciu, skuteczne i tanie.

Co zamiast gotowych środków?

Sklepy prześcigają się w oferowaniu środków przeznaczonych do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni. Niektóre z nich rzeczywiście stają na wysokości zadania i świetnie sprawdzają się w walce z uporczywymi osadami, które są zmorą naszych łazienek. Niestety, z uwagi na zawarte w nich szkodliwe substancje, nie każdy może po nie sięgnąć i je wykorzystać. Przeciwwskazaniem są choćby alergie skórne, bądź obecność w domu dzieci. Ratunkiem okazują się wówczas sprawdzone preparaty na bazie naturalnych środków, które z powodzeniem i od lat wykorzystują nasze mamy i babcie.

Soda, cytryna i ocet

Nie od dziś wiadomo, że soda oczyszczona, cytryna i ocet pozwalają uzyskać świetne efekty czyszczące. Zwłaszcza gdy działają w połączeniu. Doskonale sprawdzą się w walce z trudnymi zabrudzeniami, grzybem, pleśnią i zaciekami, które są największym utrapieniem. Do przygotowania naturalnego preparatu potrzebne są takie składniki, jak 1/2 szklanki białego octu, sok z jednej cytryny oraz 1/2 szklanki sody oczyszczonej. Sok z cytryny starannie mieszamy z octem, a sodę oczyszczoną przygotowujemy w oddzielnym pojemniku. Gotową mieszanką spryskujemy wszystkie zabrudzone powierzchnie w łazience i pozostawiamy na ok. trzy minuty. Następnie czyszczone miejsca posypujemy sodą oczyszczoną, pozostawiamy na około pięć minut i czyścimy - w zależności od potrzeb - gąbką, szczoteczką lub ściereczką z mikrofibry. Na koniec spłukujemy powierzchnię ciepłą wodą i wycieramy na sucho.

Ocet jabłkowy i cytryna

W walce z bakteriami gnieżdżącymi się w łazience z pewnością pomoże cytryna i ocet jabłkowy. Wystarczy, że sok z połowy owocu zmieszamy z połową szklanki octu jabłkowego. Gotowy płyn należy przelać do butelki z rozpylaczem. Następnie spryskać nim wszystkie zabrudzone powierzchnie i pozwolić mu działać przez kilka minut. Zabieg kończy staranne czyszczenie płytek czy urządzeń sanitarnych gąbką.

Woda utleniona

Środkiem ułatwiającym sprzątanie łazienki jest także woda utleniona, która pomoże uporać się z zaciekami i trudnymi zabrudzeniami. Wystarczy wymieszać 1/4 szklanki wody utlenionej z taką samą ilością podgrzanej wody. Gotową mieszankę najlepiej przelać do pojemnika z dozownikiem. Preparatem należy spryskać wszystkie zabrudzone powierzchnie i pozostawić go na pięć minut. Po zmyciu gąbką i osuszeniu ściereczką po osadach nie powinno być śladu.

Środki, które pomogą pozbyć się pleśni z fug

Pleśni, różnego rodzaju plam i osadów, które często zalegają w wąskich przestrzeniach między płytkami, można pozbyć się dzięki parafinie. Wystarczy kilka razy potrzeć końcem białej świecy zanieczyszczone obszary.

W usunięciu zabrudzeń zalegających na fugach pomoże też soda oczyszczona. Wystarczy zamoczyć w niej zużytą szczoteczkę do zębów wcześniej zwilżoną wodą. Po starannym czyszczeniu ciepłą wodą, powierzchnię należy zabezpieczyć parafiną z białej świecy.

Odświeżanie przestrzeni między płytkami ułatwi też mieszanka wody i wody utlenionej. Do nanoszenia mikstury trzeba użyć twardego pędzla lub gąbki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama