Reklama

Jak wyczyścić okap z tłuszczu?

Na okapie nad kuchenką zbiera się z czasem tłusta warstwa brudu i kurzu. Taki okap nie dość, że nie wygląda przyjemnie, to jeszcze nie pomaga w wentylacji oparów. Jego czyszczenie to jedna z najbardziej uciążliwych czynności podczas sprzątania. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, by bez zbędnego wysiłku pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i tłuszczu z okapu. Pomogą nam w tym niezastąpione w kuchni ocet, soda oczyszczona, płyn do mycia naczyń czy nawet oliwa z oliwek. Jak przy ich użyciu wyczyścić okap? Podpowiadamy.

Czyszczenie okapu za pomocą płynu do naczyń

Należy pamiętać o tym, by okap czyścić regularnie, gdyż z czasem pojawia się na nim coraz grubsza warstwa tłuszczu trudnego do usunięcia. Raz na tydzień warto przemywać okap wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Zanurzamy w niej ściereczkę i przecieramy nią obudowę okapu i wypiętą wcześniej kratkę z filtrem. Tę ostatnią można również pozostawić w misce z przygotowaną mieszanką na 30 minut, by tłusty osad mógł się nieco rozpuścić. Na koniec płuczemy ją pod wodą i osuszamy.

Czyszczenie okapu za pomocą sody oczyszczonej

Jeśli kratka z filtrem jest o wiele bardziej zanieczyszczona i pokrywa ją gruba warstwa tłustego osadu, warto wykorzystać do jej czyszczenia sodę oczyszczoną. W dużym garnku należy zagotować sporą ilość wody i dodać ¾ szklanki sody. Zanurzamy w mieszance filtr i pozostawiamy na pół godziny. Tłuszczu i brud powinny w tym czasie się rozpuścić. Na koniec wystarczy przeczyścić kratkę szczotką i wypłukać ja silnym strumieniem z prysznica.

Czyszczenie okapu za pomocą oliwy z oliwek

Zaskakującą metodą, która naprawdę się sprawdza, jest czyszczenie okapu oliwą z oliwek! Tłuszcz najłatwiej bowiem zmyć tłuszczem. W tym celu wystarczy nanieść gąbką lub ściereczką oliwę na obudowę okapu i kratkę z filtrem oraz przykryć czyszczone powierzchnie szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie. Na koniec przecieramy te miejsca szorstką stroną gąbki i usuwamy resztki brudu ręcznikiem papierowym. Okap będzie lśnić czystością.

Czyszczenie okapu za pomocą octu

Do czyszczenia okapu można również zastosować ocet. Mieszamy go z wodą w proporcji 50:50 i przelewamy roztwór do butelki z atomizerem. Spryskujemy nim kratkę z filtrem oraz inne elementy okapu i pozostawiamy na 10-15 minut. Po tym czasie czyścimy zabrudzone miejsca ściereczką lub gąbką, a w razie potrzeby ponownie spryskujemy je mieszanka z octem. Na koniec polerujemy okap miękką ściereczką.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama