Reklama

Jak wyczyścić materac? Domowe sposoby

Czy nam się to podoba, czy nie, materac, na którym codziennie śpimy, to ogromne siedlisko roztoczy i brudu. Możemy tego nie odczuwać, ale roztocza utrudniają nam swobodne oddychanie, ale także zanieczyszczają płuca, gdy systematycznie je wdychamy. Efekt? Uciążliwe alergie, a nawet przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym astma. By uniknąć tak nieprzyjemnych konsekwencji, powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu materaca. Nie musisz kupować drogich detergentów, by pozbyć się szkodliwych roztoczy i brudu. Przedstawiamy szybki i tani domowy sposób na wyczyszczenie materaca.

Dlaczego regularne czyszczenie materaca jest tak ważne?

Mimo że tego nie widzimy, w materacu gromadzą niezliczone ilości roztoczy, bakterii, a także brud. Podczas spania wdychamy je i jednocześnie zanieczyszczamy nasze płuca. Nawet gdy roztocza umierają, nadal są szkodliwe dla naszych płuc. To pierwszy powód, dla którego należy regularnie czyścić materac.

Drugi powód dotyczy kwestii estetycznych. Nieczyszczony przez kilka miesięcy materac zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, a wraz z upływem czasu trudniej pobyć się przykrego zapachu. Poza tym, materac się brudzi, mimo że znajduje się pod prześcieradłem.

Zważmy na to, że łóżko to miejsce przeznaczone do odpoczynku. Każdy z nas chce czuć się w nim miło, przytulnie i czysto. Nie powinniśmy zatem zapominać o regularnym czyszczeniu materaca oraz zmianie pościeli.

Domowy sposób na wyczyszczenie materaca

To prosty i co najważniejsze niedrogi sposób, który umożliwi dokładne wyczyszczenie i odświeżenie materaca.

Co będzie potrzebne do wyczyszczenia materaca?

• odkurzacz;

• około 200 gramów sody oczyszczonej;

• olejek z drzewa herbacianego;

• kwasek cytrynowy;

• duża gąbka;

• miska z ciepłą wodą;

• sucha szmatka.

Jak dokładnie wyczyścić materac krok po kroku?

1. Dokładnie odkurz materac. Jeśli czyścisz go w lecie, możesz przewietrzyć go na zewnątrz.

2. Lekko nasączoną w wodzie gąbką zbierz kurz z powierzchni całego materaca.

3. Posyp materac na całej powierzchni sodą oczyszczoną, która wchłonie roztocza, brud i nieprzyjemne zapachy. Pozostaw sodę na materacu na 30 minut, a następnie zbierz ją używając nasączonej w wodzie gąbki.

4. Jeśli na materacu są widoczne, ale trudno zmywalne plamy, posyp je kwaskiem cytrynowym. Po kilkunastu minutach spróbuj wyczyścić brud gąbką z ciepłą wodą.

5. Kolejny krok to końcowa dezynfekcja materaca, którą wykonasz używając olejku herbacianego. Wystarczy, że skropisz materac olejkiem, który odświeży go i sprawi, że będzie pięknie pachniał.

6. Jeśli materac gdzieniegdzie jest wilgotny, przyłóż w mokre miejsce suchą szmatkę. Szybko wchłonie wilgoć.

7. Na koniec pozostaw materac do wyschnięcia.

Warto pamiętać

Materac należy dokładnie czyścić co najmniej raz na dwa miesiące. Gdy czujemy, że jest bardzo zakurzony, co utrudnia nam oddychanie, odkurzajmy go częściej. Pościel należy wymieniać minimum raz na miesiąc.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama