Reklama

Jak wyczyścić łazienkę? Niezawodne sposoby

Nie masz pomysłu, jak skutecznie zabezpieczyć łazienkę przed działaniem wilgoci i powstawaniem pleśni albo mimo ciągle podejmowanych prób wciąż zmagasz się z uciążliwymi rybikami? Nie załamuj rąk, tylko działaj. Podpowiemy ci, jak dzięki płynowi z woskiem do karoserii ochronić glazurę, a dzięki zwykłej świecy - fugi. Zdradzimy też, dlaczego warto umieścić w łazience woreczki z suszoną szałwią i mieć zawsze pod ręką olej lniany oraz brykiet.

Reklama

Jak zabezpieczyć łazienkę przed pleśnią?

Jeśli nie chcesz, aby w łazience zadomowiła się pleśń, jak najczęściej wietrz pomieszczenie: uchylaj okno, otwieraj drzwi, włączaj wentylator. Jeśli znajduje się w niej pralka lub wieszasz tam pranie, wietrz nawet dwa razy dziennie. W kątach łazienki możesz też poustawiać naczynia z brykietem węgla drzewnego - pochłania wilgoć. Miejsca, które są najbardziej narażone na wilgoć, zwłaszcza fugi pod prysznicem, co jakiś czas zabezpieczaj - najlepiej pocierając białą świecą.

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wodą?

Jeśli chcesz, aby na glazurze połyskującej nie było widać plam z wody, po umyciu nałóż na nią płyn z woskiem do karoserii samochodów (możesz go kupić w sklepach motoryzacyjnych). Jeśli masz w łazience drewniane meble, przed wodą dobrze zabezpieczy je olej lniany. Nałóż go ręcznikiem papierowym, zostaw na całą noc. Następnego dnia meble porządnie wytrzyj.

Jak zabezpieczyć łazienkę przed rybikami?

Chcesz zabezpieczyć się przed obecnością rybików? Niezawodnym preparatem na te lubiące wilgoć owady jest boraks wymieszany z cukrem pudrem w proporcji 1:1. Posyp nim podłogę wzdłuż listwy. Właśnie tam są ścieżki rybików. By rybiki nie wróciły, na podłodze (np. za pralką), umieść lniany woreczek z suszoną szałwią.

Jak uniknąć kłaczków na lustrze?

Zwykle po użyciu nieodpowiedniego materiału do czyszczenia na lustrze pojawiają się niechciane kłaczki. Jeśli chcesz tego uniknąć, najlepiej oczyszczaj lustro, wykorzystując w tym celu zgniecione w kulkę miękkie gazety oraz rajstopy.

Jak wyczyścić terakotę?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić terakotę na błysk? Usuniesz z niej nawet najbardziej uporczywy brud, jeśli umyjesz ją bardzo ciepłą wodą z detergentem i dodatkiem octu. By podłoga ceramiczna ładnie błyszczała, dodaj do wody kilka nabłyszczających tabletek do zmywarki. Czym myć terakotę? Najwygodniejszy jest płaski mop ze ściereczką z mikrofibry. Dobrze zbiera brud, nie pozostawia na powierzchni kłaczków i nie moczy zbytnio płytek, zatem fugi nie popękają i nie pokruszą się.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama