Reklama

Jak wyczyścić kuchenkę gazową?

Czyszczenie kuchenki gazowej potrafi przysporzyć wiele kłopotów, a największy problem stanowi uporczywy tłuszcz. Jego usunięcie nie zawsze jest proste, a sam proces szorowania niezbyt przyjemny. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą ci w usunięciu brzydkich zabrudzeń. Warto uporać się z nimi od razu, gdyż po czasie mogą stać się niemożliwe do usunięcia. Najlepiej sprawdzą się domowe środki, które zawsze są pod ręką. Jak wyczyścić kuchenkę gazową? Wyjaśniamy.

Domowe sposoby na czyszczenie kuchenki gazowej

Regularne czyszczenie kuchenki gazowej daje gwarancję tego, że będzie ona lśnić, a przyrządzanie posiłków stanie się przyjemnością. Widok tłustej i oblepionej kuchenki nie zachęca do tego, a wręcz odstrasza. Jej mycie powinno się powtarzać kilka razy w tygodniu, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii, pleśni i innych szkodliwych drobnoustrojów. Dodatkowo przemawia za tym fakt, że zapach spalenizny nie należy do przyjemności i ciężko się go pozbyć z pomieszczenia.

Ocet na przypaloną kuchenkę

W praktycznie każdej szafce kuchennej znajdzie się ocet, który posłuży ci do precyzyjnego wyczyszczenia całej kuchenki gazowej. Środek ten usuwa skutecznie nieprzyjemne zapachy spalenizny i zalegający osad oraz tłuszcz. Ponadto to środek antybakteryjny, który w kuchni jest szczególnie potrzebny ze względu na przygotowywanie w niej posiłków.

Reklama

Mieszankę przygotujesz szybko i prosto, zaopatrz się tylko w butelkę z atomizerem oraz wodę, a także ocet. Do spryskiwacza wlej wodę oraz pół szklanki octu i delikatnie potrząśnij butelką, by składniki dobrze się wymieszały. Następnie spryskaj zawartością całą powierzchnię kuchenki i pozostaw specyfik na kwadrans, aby mogła rozpuścić zabrudzenia. Usuń wilgotną szmatką resztki jedzenia, a następnie wyszoruj całe urządzenie nie pomijając także palników. Na koniec ręcznikami papierowymi wytrzyj dokładnie całą kuchenkę do sucha i gotowe!

Wosk od karoserii: Czysta i lśniąca kuchenka

Dość nietypowa propozycja to wykorzystanie wosku od karoserii w przypadku szorowania kuchenki gazowej. Należy jednak pamiętać o tym, że nie jest to środek czyszczący i na początku trzeba dokładnie wyczyścić kuchenkę z brudu. Wosk natomiast sprawi, że twoja kuchnia będzie lśniąca oraz zabezpieczona przed rysami i innymi mechanicznymi uszkodzeniami. 

Ponadto tłuszcz i resztki jedzenia będą łatwiejsze do usunięcia dzięki warstwie tego produktu. Na czystą i zimną kuchenkę nałóż warstwę wosku zgodnie z zaleceniami producenta. Efekty będą widoczne przez około dwa tygodnie, potem czynność tę należy powtórzyć od początku. Wosk do karoserii samochodowej nadaje się do każdego rodzaju kuchenki, zarówno tej wykonanej z metalu czy ceramicznej.

Soda oczyszczona w walce z tłuszczem

Soda oczyszczona nie ma sobie równych i można ją wykorzystać na wiele sposobów, między innymi do dokładnego wyczyszczenia powierzchni zatłuszczonej kuchenki gazowej. To środek o właściwościach lekko żrących, który poradzi sobie z każdego rodzaju zabrudzeniami. Sodę możesz stosować do każdego wszystkich powierzchni, oprócz stali szlachetniej.

Aby przyrządzić roztwór, do małej miseczki nalej ciepłą wodę i dodaj trzy łyżki sody oczyszczonej. Następnie rozprowadź mieszankę po całej powierzchni i pozostaw na pół godziny. Po tym czasie wyczyść urządzenie wilgotną gąbką i wysusz je ręcznikami papierowymi. 

Polecamy:

Sprawdzone patenty na miękkie ręczniki

Trzy sposoby na czyszczenie zlewu. Koniec z brudem i zaciekami!

Jak usunąć plamy z potu na poduszce? Domowe środki czystości to załatwią

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama