Reklama

Jak wyczyścić koszyczek wiklinowy?

Zbliża się Wielkanoc, a wraz z nią Wielka Sobota. Oznacza to, że już niedługo wyciągniemy wiklinowe koszyczki, by włożyć do nich święconkę. Wiklina, jak każde naturalne tworzywo, lubi czernieć i pokrywać się charakterystycznymi plamami, gdy długo nie jest użytkowana. Wygląd wielkanocnego koszyczka może nas nieźle zaskoczyć, gdy wyciągniemy go po kilku miesiącach z zakurzonej szafy. Dzięki kilku sprawdzonym domowym sposobom można przywrócić mu dawny wygląd.

Reklama

Woda z solą

Różnego rodzaju plamy na wiklinie wyczyści roztwór z soli i wody. Wystarczą cztery łyżeczki soli, jeden litr ciepłej wody i szmatka. Moczymy ściereczkę w roztworze, następnie delikatnie wykręcamy i czyścimy plamę. Na koniec odstawiamy koszyk do osuszenia.

Sok z cytryny i ocet

Zabrudzenia i plamy z wikliny zejdą również po zastosowaniu roztworu z wody z dodatkiem octu jabłkowego i soku z cytryny. Obydwa składniki mają silne działanie czyszczące. Do jednego litra wody dodajemy cztery łyżki soku z cytryny i cztery łyżki octu. W miksturze moczymy delikatnie ściereczkę, a następnie czyścimy wiklinę.

Soda oczyszczona i talk

W usunięciu trudno zmywalnych plam pomoże nam soda oczyszczona i talk. Są niezastąpione w czyszczeniu zaschniętych zabrudzeń. Wystarczy połączyć łyżeczkę talku lub sody z odrobiną wody tak, by powstała masa czyszcząca. Na plamę nakładamy otrzymany specyfik i pozostawiamy na kilka minut. Następnie zmywamy resztki zabrudzenia szmatką nawilżoną w wodzie.

Kurz

Jeżeli wiklinowy koszyczek jest tylko zakurzony, wystarczy przetrzeć go szmatką delikatnie nawilżoną w wodzie. Po kurzu nie będzie śladu.

Uwaga na szare mydło!

Do czyszczenia wikliny wielu z nas bardzo często używa szarego mydła. Niestety nie jest to metoda bezpieczna dla tego tworzywa. Pod wpływem mydlin wiklina szarzeje i może gnić. Pamiętajmy zatem, by do czyszczenia wyrobów wiklinowych nigdy nie używać szarego mydła.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama