Reklama

Jak wyczyścić kominek z sadzy? Poznaj praktyczne sposoby

Kominek kojarzy się z domowym ciepłem, bezpieczeństwem i czasem świąt. Jego obecność wprowadza do pomieszczenia specyficzny klimat. Niestety w miejscu tym gromadzi się sadza i brzydki zapach. Czyszczenie paleniska i szyby kominka jest koniecznością, by utrzymać go w dobrym stanie. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić to szybko i skutecznie.

Jak często czyścić kominek?

Szczególnie w okresie grzewczym zaleca się gruntowne czyszczenia kominka. Trzeba wykonać wtedy całkowity demontaż i dokładny przegląd. To ważne, gdyż konserwacja pozwala na zwiększanie wydajności urządzenia. Częstotliwość czyszczenia uzależniona jest od rodzaju używanego paliwa i ilości brudu. Sadzę i smołę z wkładu opróżniaj raz w tygodniu. Jeśli zaniedbasz ten aspekt, doprowadzisz do problemów z odprowadzaniem dymu. Pogorszenie przepływu powietrza powoduje cofanie się spalin. To natomiast przyczynia się do zadymienia domu, a nawet pożaru!

Polecamy: Wybiela ramy okienne. Brud schodzi sam

Reklama

Czyszczenie paleniska

Na początku przygotuj podstawowe przedmioty do czyszczenia kominka. Potrzebne ci będą szczotka, szufelka, wiaderko i specyfiki czyszczące. Do mycia urządzenia przystąp po upływie przynajmniej kilku godzin od wygaśnięcia paleniska. Na podłogę połóż folię malarską, która zapobiegnie rozprzestrzenianiu się popiołu.

  1. Najpierw usuń zgromadzony popiół za pomocą łopatki i wiaderka z pokrywką.
  2. Umyj dokładnie wnętrze kominka z sadzy. Użyj do tego specjalnych środków chemicznych. Można je nabyć w sklepie gospodarstwa domowego. Warto też przygotować domowy środek czystości. Po aplikacji zostaw go na kilka minut, by zmiękczyć brud.
  3. Po upływie czasu usuń zabrudzenia wilgotną szmatką.

Czyszczenie szyby kominka

Szyby kominka wyczyścić domowymi środkami czystości lub płynem do szyb. Spryskaj specyfikiem zabrudzoną powierzchnię i przetrzyj ją ścierką z mikrofibry. Jeśli sadzy jest dużo, czynność powtórz kilkukrotnie. Środek pozostaw na kilka minut, by brud był łatwiejszy w usunięciu. Na koniec wytrzyj szybę ręcznikiem papierowym lub kulką z gazety. By uniknąć w przyszłości nadmiernego brudzenia się kominka, używaj w tym celu suchego drewna, najlepiej liściastego.

Domowy środek do czyszczenia kominka

Jeśli zabrudzenia są szczególnie trudne do usunięcia, wypróbuj domowe specyfiki:

  • pół szklanki amoniaku,
  • szklanka octu,
  • łyżka sody oczyszczonej.

Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą i przelej do butelki z atomizerem. Dzięki temu aplikacja środka będzie prostsza. Następnie spryskaj nim zabrudzoną powierzchnię i pozostaw na pół godziny. Amoniak wejdzie w reakcję z sadzą i sprawi, że łatwiej ją usuniesz. Produkt ten nadaje się do wyczyszczenia wnętrza urządzenia, jak i szyby. Oczywiście użyj osobnej szmatki do mycia szyb i wnętrza kominka. Na koniec przetrzyj całość wilgotną ścierką i gotowe.

Zobacz też:

Odgania złe moce, zapewnia dostatek. Podczas świąt w domu nie może jej zabraknąć

Rozsyp na podjeździe zamiast soli. Błyskawicznie stopi lód na nawierzchni

Jak zadbać o psa w czasie zimy? Cenne wskazówki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kominek | sadza | sprzątanie
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama