Reklama

Jak wyczyścić kabinę prysznicową? Skuteczne sposoby na osady

Kabina prysznicowa to miejsce w łazience szczególnie narażone na pojawianie się osadów z mydła oraz kamienia. Stosunkowo duża powierzchnia sprawia, że wielu z nas odkłada jej gruntowane wyczyszczenie w nieskończoność. Niestety, wpływa to nie tylko na estetykę wnętrza. W kabinie tworzą się doskonałe warunki do rozwoju szkodliwych bakterii i grzybów. Na szczęście z zabrudzeniami poradzić sobie można nieskomplikowanymi, domowymi metodami.

Czym czyścić kabinę prysznicową? Dlaczego chemię lepiej odstawić na półkę?

Aktualnie w sklepach powszechnie dostępne są najróżniejsze detergenty, które kuszą skutecznością i sprzątaniem bez wysiłku. Czemu więc warto wrócić do tradycyjnych sposobów na umycie kabiny prysznicowej?

Z pewnością zostaną docenione przez osoby, które zainteresowane są ekologicznym stylem życia. Ograniczenie chemicznych substancji w gospodarstwach domowych sprawi, że mniejsza ich ilość trafi bezpośrednio do środowiska. Warto uświadomić sobie, że naturalne środki czyszczące są równie skuteczne.

Co więcej, silne detergenty mogą być szkodliwe dla zdrowia. Trudno uniknąć wdychania ich podczas sprzątania, kontakt ze skórą również jest niewykluczony. Alergicy oraz osoby skarżące się na problemy oddechowe powinny więc unikać ich jak ognia.

Reklama

Nie każdy środek nadaje się do czyszczenia elementów kabiny prysznicowej. Wiele produktów zawiera żrący kwas chlorowodorowy, który może trwale uszkodzić mytą powierzchnię. Jeśli decydujemy się na zastosowanie silnych detergentów, za każdym razem należy wykonać test na nierzucającym się w oczy fragmencie.

Od czego zacząć porządki?

Trzeba pamiętać o tym, że pasty, mleczka i inne środki, które mają właściwości ścierne, nie nadają się do ścian kabiny. Tak samo druciane szczotki oraz szorstkie gąbki. Ich użycie spowoduje pojawienie się rys na czyszczonej powierzchni. Uszkodzenia nie tylko wyglądają źle, ale stają się też miejscem, w którym gromadzą się kolejne zabrudzenia, a wraz z nimi bakterie i grzyby. Do sprzątania używajmy wyłącznie miękkich gąbek i szmatek. Czas poznać domowe środki do czyszczenia, których nie powinno zabraknąć w żadnej łazience.

Ocet do mycia kabiny

To jeden z najbardziej uniwersalnych produktów, jakie goszczą w naszych domach. Wystarczy wymieszać go z wodą w proporcji 1:1 i spryskać problematyczną powierzchnię. Dla najlepszego efektu poleca się nie spłukiwać mieszanki przez 15-20 minut. Jeśli osady z mydła i kamienia są wyjątkowo uciążliwe i dawno nie czyściliśmy kabiny, czas ten można wydłużyć. Następnie spłukujemy letnią wodą i wycieramy do sucha.

Warto wiedzieć: Ocet zastąpimy także kwaskiem cytrynowym.

Zobacz także: Czym czyścić indukcję, żeby jej nie zniszczyć?

Soda oczyszczona i woda utleniona: Duet do zadań specjalnych

W tym przypadku również mieszamy je proporcji 1:1, by uzyskać pastę, która poradzi sobie nie tylko z brzydkimi zaciekami i osadami. Użycie wody utlenionej pozwala na usunięcie pleśni, którą najczęściej można zaobserwować w rogach i innych zakamarkach kabiny prysznicowej. Nadaje się świetnie do czyszczenia fug, o których często zapominamy podczas szybkich porządków. Pastę nakładamy na zabrudzone miejsca na kilkanaście minut. Obficie spłukujemy.

Mycie kabiny prysznicowej białym winem

Jeśli po przyjęciu została nam resztka białego wina, spożytkować ją można do wyczyszczenia łazienki. Ponownie na jedną porcję trunku potrzebna będzie jedna porcja wody. Przelejmy do butelki z atomizerem i spryskajmy ściany kabiny prysznicowej. Po kilku minutach spłuczmy domowy środek. Wytrzyjmy do sucha, a szklana powierzchnia będzie lśnić.

To cię zainteresuje:

Jak oczyścić powietrze w zimie?

Jak umyć lustro bez smug? Oto kilka sposobów

Specyfik na brudne i zakamienione żelazko. Masz go w łazience!

Dodaj kilka kropli do wody, panele będą lśnić INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama