Jak wyczyścić i odświeżyć dywan domowym sposobem?

Pachnący, czysty dywan sprawia, że dom staje się bardziej przytulny i otwarty dla gości. Jednak patrząc na składniki sklepowych płynów, zastanów się podwójnie nim użyjesz ich ponownie. Niektóre z nich wywołują zawroty głowy, a także duszności. Nie wspominając o tym, że do tanich nie należą. Nie martw się jednak na zapas. Taki płyn do czyszczenia odkurzaczem na parę możesz przygotować w domu. Wystarczy kilka składników, które z pewnością znajdziesz w kuchennej szafce. Do dzieła!

Składniki

Nie trzeba nikogo przekonywać, że ocet jest świetnym środkiem czyszczącym. Można stosować go do czyszczenia starych lodówek, jak i kuwety kota. Oczywiście zapach octu nie należy do przyjemnych, lecz po wyschnięciu jest on całkowicie bezzapachowy. Oto lista składników potrzebnych do przygotowania mikstury:

  • ocet
  • olejek eteryczny
  • woda
  • odkurzacz piorący

Wystarczy połączyć ze sobą wodę i ocet w równych częściach. Dodajemy parę kropli ulubionego olejku eterycznego. Wybór olejku lawendowego do czyszczenia dywanów jest najlepszy, gdy chcemy odstraszyć pchły i pluskwy. Powstałą miksturę mieszamy i wlewamy do pojemnika na płyn w odkurzaczu z funkcją prania. Naturalne i bezpieczne czyszczenie dywanów jest gotowe.

Odświeżanie dywanów

Stosując sodę i ulubiony olejek eteryczny odświeżymy dywan z nieprzyjemnego zapachu. Do szklanki sody oczyszczonej dodajemy 7-10 kropli olejku eterycznego. Aby krople olejku nie zbryliły się w sodzie, przesypujemy sodę do słoiczka z nakrętką i energicznie potrząsamy. Tak przygotowany proszek rozsypujemy na dywanie. Pozostawiamy na noc, a następnego ranka odkurzamy sodę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama