Reklama

Jak wyczyścić i odkamienić ekspres do kawy? Sprawdzone patenty

Ekspres do kawy to przydatne urządzenie, dzięki któremu możemy cieszyć się parzoną kawą. Jednak należy odpowiednio o niego dbać, by napój ten był smaczny i aromatyczny. Z czasem może bowiem tworzyć się w ekspresie kamień, który może poważnie uszkodzić sprzęt. Można się go z łatwością pozbyć przy użyciu domowych sposobów. Jak odkamienić ekspres do kawy, jak należy go czyścić? Podpowiadamy.

Reklama

Regularne czyszczenie ekspresu do kawy

Ekspres do kawy powinien być regularnie czyszczony. Codziennie po przygotowaniu kawy należy go przetrzeć, umyć tackę odciekową i pojemnik na wodę oraz opróżnić tackę z fusami, wymyć ją i wytrzeć do sucha. Od czasu do czasu należy też przepłukać system doprowadzający wodę. Nie można także zapomnieć o wyczyszczeniu bloku grzewczego, odłączając wcześniej urządzenie z gniazdka. Blok myjemy pod bieżącą wodą i wycieramy do sucha, a następnie ponownie montujemy w urządzeniu. Jeśli ekspres jest zaopatrzony w system spieniania mleka, należy po każdorazowym użyciu wyczyścić dyszę spieniającą. 

Jak często należy odkamieniać ekspres do kawy?

Do każdego ekspresu do kawy powinna być dołączona instrukcja obsługi z informacjami na temat konserwacji urządzenia. Jeśli jednak zgubiliśmy ją, warto dowiedzieć się, jakie są uniwersalne zasady co do częstotliwości odkamieniania ekspresu. Powinno się to robić co 200 do 300 do maksymalnie 300 porcji przygotowanej kawy. Warto więc oszacować, ile kaw dziennie pijemy i co ile miesięcy należy czyścić urządzenie. Przy dwóch filiżankach kawy dziennie odkamienianie należy przeprowadzać co trzy i pół miesiąca. Niektóre ekspresy do kawy same informują, że konieczne jest odkamienianie. Wtedy wystarczy wyczyścić ekspres krok po kroku.

Ekspres do kawy: Jak odkamienić?

Producenci ekspresów do kawy rekomendują stosowanie specjalnych środków odkamieniających przeznaczonych do tych urządzeń. Dostępne są różnego rodzaju tabletki, proszki lub płyny, które usuwają osad z kamienia, skutecznie go rozpuszczając. Niektóre ekspresy mają funkcję autoczyszczenie, więc w ich przypadku wystarczy wyjąć filtr, wlać do zbiornika na wodę środek odkamieniający i włączyć odpowiedni program. Jeśli ekspres nie posiada takiej funkcji, należy wlać odkamieniacz do zbiornika na wodę i przepuszczać go przez przewody urządzenia, włączając funkcję parzenia kawy, aż do wyczerpania preparatu odkamieniającego w zbiorniku. Na koniec przeprowadzamy dokładne płukanie.

Odkamienianie ekspresu do kawy kwaskiem cytrynowym

Jeśli nie mamy pod ręką środków odkamieniających do ekspresu, można skorzystać z domowych metod czyszczenia tego urządzenia. Sprawdza się w tym celu m.in. kwasek cytrynowy, który dobrze radzi sobie z kamieniem. Należy w tym celu wsypać dwie łyżeczki kwasku do wody w zbiorniku i uruchomić ekspres. Proces należy kilkukrotnie powtórzyć z samą wodą, by wypłukać całkowicie kwasek.

Odkamienianie ekspresu do kawy octem

Ekspres do kawy można również wyczyścić i odkamienić przy użyciu octu. Proces wygląda podobnie jak w przypadku czyszczenia kwaskiem cytrynowym - należy zmieszać ocet z wodą w proporcji 1:2 i pozostawić na 15 minut. Po tym czasie uruchamiamy ekspres, a następnie jeszcze kilka razy powtarzamy proces z sama woda w zbiorniku. Można też dokładnie umyć urządzenie wodą z mydłem, by pozbyć się zapachu octu. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama