Reklama

Jak wyczyścić elektryczny grill - opiekacz?

Elektryczny grill ma tę zaletę, że można na nim przygotowywać smaczne potrawy niezależnie od pogody. Nie wytwarza płomienia, dzięki czemu można na nim grillować na tarasach i balkonach. Niestety taki sprzęt szybko się brudzi, a przy każdym użyciu tłuszcz przywiera do jego powierzchni. Wyczyszczenie grilla elektrycznego to jednak nic trudnego, zwłaszcza gdy zaopatrzymy się w odpowiednie środki. Oto kilka wskazówek, które pozwolą utrzymać grill w czystości i przedłużyć jego żywotność.

Reklama

Jak wyczyścić elektryczny grill?

Czyszczenie grilla kojarzy się ze żmudnym szorowaniem przypalonego tłuszczu i zabrudzeń. Jednak przy użyciu odpowiednich środków utrzymanie go w czystości nie będzie takie trudne. Należy pamiętać, by robić to po każdym użyciu grilla. Pierwszym krokiem powinno być odłączenie go od zasilania i usunięcia resztek jedzenia, np. za pomocą szpatułki lub papierowego ręcznika. Na rynku dostępne są dwie wersje grilla elektrycznego - z wyjmowanymi płytami i bez możliwości wyjęcia płyt. Poniżej podpowiadamy, jak postępować w przypadku każdej z tych wersji. 

Jak wyczyścić grill z wyjmowanymi płytami?

Jeśli grill ma wyjmowane płyty, najpierw należy go odłączyć od zasilania i odczekać aż ostygnie. Następnie wyjmujemy płyty grzewcze (można ubrać rękawice kuchenne, jeśli nie mamy pewności, czy grill wystygł) i myjemy je w zlewie gąbką namoczoną w wodzie z płynem do naczyń. W załamaniach płyt może znajdować się sporo kruszyn i wytopionego tłuszczu. Na koniec można wziąć kawałek ręcznika papierowego i zamoczyć go w odrobinie octu oraz przetrzeć płyty, aby nadać im połysk.

Jak wyczyścić grill bez możliwości wyjęcia płyt?

Gdy grill nie ma wyjmowanych płyt, jego wyczyszczeni może być nieco trudniejsze. Trudniej jest wtedy doczyścić wszystkie jego zakamarki. Aby sobie ułatwić pracę, należy odłączyć grill od prądu i zostawić na 10-15 minut, by trochę wystygnął. Po tym czasie kładziemy na płytach kilka wilgotnych listków papierowego ręcznika i zamykamy pokrywę. Odczekujemy parę minut i przecieramy płyty gąbka lub ręcznikiem papierowym. Jeśli na grillu pozostały przypalone resztki jedzenie, które mocno przywarły, można użyć plastikowej łopatki do ich zeskrobania. Na koniec przecieramy wnętrze i krawędzie grilla gąbką namoczoną w wodzie z płynem do naczyń.

Jak wyczyścić grill elektryczny z mocnymi zabrudzeniami?

Jeśli grill elektryczny nie jest czyszczony regularnie, zaschnięty tłuszcz i zabrudzenia mogą być trudniejsze do usunięcia. Jednak i na to jest sposób - można wykorzystać do tego sodę oczyszczoną. Najpierw należy zeskrobać z grilla resztki, które da się usunąć mechanicznie. Następnie zwilżamy pyty grzewcze woda, by zabrudzenia się rozmiękczyły i obsypujemy ruszt sodą. Całość spryskujemy wodą, tak by stworzyła się na ruszcie papka. Zostawiamy ją na 2-3 godziny, aby soda zaczęła działać. Następnie usuwamy papkę zwilżoną gąbką. Jeśli zabrudzenia są silne, można powtórzyć zabieg. Dzięki temu wszelkie przypalenia z łatwością zejdą.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama