Reklama

Jak wyczyścić czajnik domowymi sposobami?

Czyszczenie czajnika elektrycznego lub tradycyjnego jest ważne, ponieważ zapobiega powstawaniu kamienia. Ponadto nagromadzony przez wiele tygodni osad może stać się przyczyną zepsucia sprzętu lub pogorszenia jakości gotowanej w nim wody. Dzięki wykorzystaniu naturalnych środków czyszczących możesz uzyskać spektakularny efekt. Jak wyczyścić czajnik domowymi sposobami? Poniżej podpowiadamy.

Dlaczego czyszczenie czajnika jest ważne?

Systematyczne czyszczenie czajnika jest bardzo ważnym zabiegiem, który pomaga w uniknięciu powstawania kamienia. Nagromadzony osad wygląda nieestetycznie oraz może być powodem uszkodzenia sprzętu i źle wpływa na jakość wody.

Na rynku jest wiele dostępnych środków do czyszczenia czajników. Zanim po nie sięgniesz, wypróbuj ekologiczne sposoby mycia tego sprzętu. Są one tańsze, a ponadto bezpieczne dla zdrowia. Przynajmniej raz w miesiącu postaraj się, aby porządnie wyczyścić czajnik.

Czyszczenie czajnika kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy jest często stosowanym składnikiem środków czystości. Bez trudu wyczyści osad powstały w czajniku, a dzięki działaniu antybakteryjnemu usunie dodatkowe zabrudzenia. Jak go zastosować? Wsyp całą saszetkę produktu do czajnika, zalej wodą i zagotuj.

Reklama

Zostaw mieszankę na godzinę, aby środek mógł dokładnie zadziałać. Po upływie czasu wylej zawartość urządzenia i dokładnie go przepłucz. Potem zagotuj kilka razy czystą wodę, aby pozbyć się pozostałości kwasku. Mieszanką tą możesz również wyczyścić zewnętrzną część czajnika.

Soda oczyszczona do zadań specjalnych

Soda oczyszczona ma działanie lekko żrące, dzięki czemu bez problemu poradzi sobie z kamieniem w czajniku. Dokładne odkamienianie sprzętu tym środkiem jest proste i zajmie ci tylko kilka chwil. Wystarczy, że do środka czajnika wsypiesz trzy łyżki stołowe tego specyfiku i zostawisz na kwadrans. Potem przepłucz urządzenie wodą i za pomocą szczotki wyczyść je z pozostałości sody. Pamiętaj jednak, że nie wolno zagotować substancji, aby nie uszkodzić czajnika.

Polecamy: Jak usunąć kamień z łazienki?

Ocet spirytusowy do walki z kamieniem

Kolejny niezawodny patent na walkę z kamieniem to ocet spirytusowy. Ma on silne działanie żrące, więc doskonale poradzi sobie w przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Jak przygotować mieszankę? Rozcieńcz ocet z wodą w proporcji 1:2 i zagotuj.

Specyfik pozostaw w środku na godzinę. Po upływie czasu wylej zawartość urządzenia i kilkakrotnie przepłucz wodą. Następnie zagotuj jeszcze raz świeżą wodę, a na koniec ją wylej. Klapę czajnika pozostaw otwartą, aby ostry zapach octu wywietrzył się.

Obierki z ziemniaków

Choć wydaję się, że obierki z ziemniaków są całkowicie bezużyteczne, to prawda jest nieco inna. Możesz je wykorzystać do wyczyszczenia czajnika i pozbycia się nagromadzonego w nim osadu. Ponieważ resztki te zawierają dużą ilość skrobi, skutecznie poradzą sobie z grubą warstwą kamienia.

Przepłucz obierki pod bieżącą wodą i włóż je do środka sprzętu. Następnie zalej je wodą i zagotuj. Czynność tę powtórz dwa razy, aby uzyskać odpowiednie efekty. Na końcu czajnik dokładnie wypłucz i osusz, gotowe!

Zobacz też:

Żółte plamy pod pachami: Jak się ich pozbyć?

Co zrobić żeby pranie ładnie pachniało?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama