Reklama

Jak wyczyścić brudne palniki i kratki bez szorowania?

Jest wiele miejsc w kuchni, które trzeba porządnie wyszorować. Są wśród nich fugi, krany, palniki i kratki na kuchence. Szczególnie uciążliwe bywa mycie palników i kratek kuchenki, co z pewnością potwierdzi każda pani domu. Istnieje jednak prosty sposób na przywrócenie im blasku. Oto on. 

Rozwiązaniem jest amoniak

To bezbarwny gaz, który rozpuszczony w wodzie tworzy silnie zasadowy środek czyszczący, stosowany najczęściej do mycia stali nierdzewnej ze względu na to, iż nadaje jej on piękny połysk. To jednak również świetny środek do usuwania brudu z palników i kratek na kuchence czy grillu, który gromadził się na nich może nawet kilka lat. Wszystko, co musisz zrobić, to zakupić w sklepie środek do czyszczenia z niskim stężeniem amoniaku w składzie. Większość z takich produktów będzie zawierała pomiędzy 4 a 10 procentami amoniaku, co powinno być wystarczającym stężeniem do wyczyszczenia palników, kratek i grilla. Jeśli masz silnie zabrudzone sprzęty, kup produkt z wyższym stężeniem amoniaku. Płyn z amoniakiem o stężeniu wyższym niż 10 trudno będzie jednak znaleźć, a poza tym jest niebezpieczny.

Jak stosować amoniak do czyszczenia kratek i palników?

Włóż kratki i palniki do worka foliowego z zamknięciem i spryskaj je roztworem amoniaku. Nie szkodzi, jeśli nie dotrze do każdego miejsca, gdyż to opary amoniaku mają działanie czyszczące, nie sam płyn. Zamknij worek, potrząśnij nim i pozostaw na noc. Jeśli chcesz wyczyścić kilka rzeczy naraz lub też masz do umycia kratkę z grilla, użyj większego worka, ale pamiętaj, aby był on szczelnie zamknięty. Po skończonym namaczaniu załóż rękawiczki ochronne i wyjmij sprzęty z worka, a następnie wytrzyj je gąbką. Jeśli wciąż istnieją miejsca, na których widnieje brud, włóż dany przedmiot z powrotem do worka, dodaj więcej amoniaku i pozostaw na następnych kilka godzin.

Ostrzeżenie: bądź ostrożna używając substancji chemicznych

Amoniak działa cuda w przypadku nawet najbardziej zabrudzonych palników czy kratek, jednak trzeba pamiętać, że jest to silnie działający środek chemiczny. Trzymaj swój nowy środek do czyszczenia z dala od oczu i zawsze używaj go w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Używaj rękawic ochronnych za każdym razem, gdy go dotykasz. Ponadto, NIGDY nie mieszaj go z wybielaczem, gdyż tworzą razem toksyczne gazy.

Jak utrzymywać palniki i kratki w czystości?

Zamiast czekać miesiącami aż kawałki jedzenia i tłuszczu zagnieżdżą się na dobre na twojej kuchence i palnikach, spróbuj delikatnie zeskrobywać plamy folią aluminiową. Doskonale też nadaje się ona do czyszczenia kratek z grilla.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama