Reklama

Jak wyczyścić biżuterię domowymi sposobami?

Biżuteria jest pięknym dodatkiem, ale może być również bezcenną pamiątką. Aby jej blask powalał każdego na kolana, należy o nią odpowiednio zadbać. Tak jak każdy inny przedmiot, wymaga co jakiś czas dokładnego wyczyszczenia. Możesz w tym celu kupić specjalne środki chemiczne. Jeżeli obawiasz się jednak o uszkodzenia swojej biżuterii, wypróbuj jednego ze sprawdzonych, domowych sposobów. Są skuteczne, a jednocześnie nie ma obawy, że coś może pójść nie tak.

Reklama

Soda oczyszczona

Jak powszechnie wiadomo, soda oczyszczona jest dobra na wszystko. Również do czyszczenia biżuterii. zrób gęsta pastę, mieszając ¼ szklanki sody oczyszczonej i dwie łyżko wody. Dokładnie wymieszaj całość i miękką gąbką lub szmatką nanieś na biżuterię. Poleruj przez kilka chwil, a następnie spłucz letnią wodą i wytrzyj do sucha. Do czyszczenia i polerowana złotej biżuterii, do pasty dodaj odrobinę octu. Pomoże wyczyścić metal i nada mu blasku. Nie stosuj jednak tej metody w przypadku pereł i kamieni szlachetnych. Możesz uszkodzić ich powierzchnię lub wypłukać klej na mocowaniu kamieni.

Piwo

Jeżeli jesteś miłośnikiem piwa, to zapewne ucieszy cię wiadomość, że możesz wykorzystać niewielką ilość do wyczyszczenia złotej biżuterii. Nalej odrobinę na czystą, miękką szmatkę i przetrzyj nią kilkukrotnie biżuterię. Drugiej szmatki użyj do wypolerowania ozdób i gotowe. Biżuteria zalśni jak nowa, a reszta piwa czeka na dalsze wykorzystanie.

Tabletki do czyszczenia protez zębowych

Tabletki do czyszczenia protez zębowych są kolejnym skutecznym i prostym sposobem, a uratowanie zaśniedziałej biżuterii. Możesz użyć jej zarówno do czyszczenia złota, srebra jak i kamieni szlachetnych. Wystarczy, że jedną tabletkę umieścisz w szklance wody, a następnie wrzucisz biżuterię i pozostawisz na kilka minut. Po tym czasie opłucz ją letnią wodą i gotowe.

Keczup

Srebrną biżuterię, sztućce czy pamiątki rodzinne wyczyścisz przy użyciu...keczupu. Tak właśnie keczupu. Idealnie nadaje się do pozbycia osadów z powierzchni srebra. Biżuterię zanurz na kilka minut w keczupie, a na pamiątki lub sztućce nanieś cieniutką warstwę. Po tym czasie użyj miękkiej szczoteczki do mycia zębów, aby dokładnie wyczyścić każdy zakamarek. Nie pozostawiaj biżuterii na zbyt długo w keczupie, a po skończonym czyszczeniu dokładnie opłucz całość letnią wodą.

Pasta do zębów

Kolejnym genialnym sposobem na wyczyszczenie biżuterii jest użycie pasty do zębów. Jej maleńkie drobinki zetrą każdy osad, nie uszkadzając biżuterii. Weź niewielką ilość pasty do zębów i nanieś ją miękką szmatką na czyszczone świecidełka. Poleruj przez kilka chwil, a następnie opłucz letnią wodą i wytrzyj do sucha.

Ocet

Srebro możesz wyczyścić również przy pomocy octu. Weź ½ szklanki, dodaj 2 łyżki sody oczyszczonej i zamocz w takiej mieszance czyszczoną biżuterię. Pozostaw w roztworze na dwie do trzech godzin. Po upływie tego czasu, wyjmij, opłucz i wysusz miękką szmatką.

Wódka

Kąpiel w wódce dobrze zrobi wszystkim kryształom i metalom szlachetnym. Dzięki niej, odzyskają blask i staną się czyste i lśniące. Weź miękką szmatkę i zanurz ją w wódce, a następnie przetrzyj nią pierścionek, kolczyki lub naszyjnik. Możesz również zanurzyć biżuterię w całości na kilka chwil. Efekt będzie taki sam. Wódka nie jest jednak dobrym rozwiązaniem w przypadku kamieni, które nie mają budowy krystalicznej. Może je uszkodzić.

Folia aluminiowa

Nieco bardziej skomplikowana metoda, która skutecznie wyczyści każdy metal. Folia aluminiowa jest idealna do czyszczenia złota jak i srebra. Małą miskę okręć folią aluminiową, wlej ciepłą wodę i dodaj łyżeczkę soli kuchennej. W mieszance umieść biżuterię i po kilku minutach będzie jak nowa. Wystarczy ją opłukać i wytrzeć miękką szmatką.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama