Reklama

Jak wyczyścić białe trampki? Niezawodne sposoby

Trampki najbardziej lubimy za wygodę, której nam dostarczają i wszechstronne zastosowanie, bo pasują niemal do wszystkiego. Niestety, mają to do siebie, że błyskawicznie się brudzą, zwłaszcza te w kolorze białym. Podpowiadamy, jak przy użyciu niezawodnych, domowych środków - takich jak soda oczyszczona, pasta do zębów czy zasypka dla dzieci - sprawić, by białe trampki wyglądały jak nowe i zdradzamy, dlaczego pod żadnym pozorem nie wolno ich na chybił trafił wrzucać do pralki i suszyć na słońcu.

Jakich błędów unikać przy czyszczeniu trampek?

Na początek garść cennych wskazówek które znacznie ułatwią nam czyszczenie białych trampek i zapobiegną ich zniszczeniu:

* Pamiętajmy, że liczy się czas reakcji. Nie wrzucajmy zabrudzonych trampek do szafki. Im szybciej usuniemy powstałe na butach zanieczyszczenia, tym lepiej.

* Pod żadnym pozorem nie pierzmy zabrudzonych trampek - zwłaszcza białych - w pralce. Ta metoda, choć szybka i wygodna, może sprawić, że zniszczymy nasze ulubione obuwie.

* Zanim przystąpimy do czyszczenia, wyjmijmy sznurowadła

* Nigdy nie suszmy białych trampek na słońcu, zwłaszcza bardzo ostrym, bo na powierzchni butów pojawią się brzydkie, żółte ślady czy trudne do usunięcia odbarwienia.

Jakie środki będą nam potrzebne do czyszczenia?

Skoro już wiemy, jakich błędów unikać, pora na odpowiednie zaopatrzenie. Do czyszczenia białych trampek niezbędne nam będą: pasta do zębów, soda oczyszczona, płyn do mycia naczyń, proszek do prania, zasypka dla dzieci, szczoteczka do zębów, szczoteczka do rąk i biały ręcznik.

Jak wyczyścić trampki pastą do zębów?

Nie od dziś wiadomo, że pasta do zębów ma właściwości wybielające. Jak wykorzystać ją do wyczyszczenia trampek? Najpierw namoczoną w wodzie szczoteczką do zębów wetrzyj w trampki płyn do mycia naczyń. Tworzącą się brudną pianę zbieraj regularnie białym ręcznikiem. Następnie na szczoteczkę nanieś odrobinę białej pasty do zębów (pod żadnym pozorem kolorowej!) i wcieraj ją w trampki. Ewentualną pianę i nadmiar pasty usuń białym ręcznikiem. Odstaw buty na kilka godzin do wyschnięcia.

Jak wyczyścić trampki sodą oczyszczoną?

Białe trampki doskonale wyczyści i wybieli też soda oczyszczona. Wystarczy, że połączymy ją z wodą i sporządzimy z niej pastę. Gotową miksturę nakładamy szczoteczką do zębów na zamoczone wcześniej w wodzie trampki. Następnie po kilku minutach spłukujemy resztki sody oczyszczonej pod bieżącą wodą, nadal szczotkując obuwie. Sodowy preparat nada się zarówno do czyszczenia materiału jak i gumowej podeszwy trampek.

Jak wyczyścić trampki sodą oczyszczoną i octem?

Niektórzy sugerują, żeby sodową miksturę czyszczącą wzbogacić o ocet spirytusowy. Zatem w miseczce najpierw umieszczamy sodę oczyszczoną, a następnie dolewamy do niej ocet spirytusowy - w proporcji jeden do jednego. Składniki starannie ze sobą łączymy. Gotową mieszankę nakładamy na zamoczone wcześniej białe trampki, wykorzystując w tym celu szczoteczkę do zębów. Po kilku minutach trampki oczyszczamy pod bieżącą wodą, nadal je szczotkując. Miksturę można wykorzystać także do czyszczenia podeszwy obuwia.

Jak wyczyścić trampki zasypką dla dzieci?

Do czyszczenia trampek można śmiało wykorzystać także zasypkę (puder) stosowany do pielęgnacji ciała niemowlaków. Wystarczy, że połączymy ją w równych proporcjach z wodą i gotową miksturę naniesiemy na obuwie - wcierając ją w nie szczoteczką do zębów. Następnie wilgotny materiał suszymy suszarką do włosów, zbieramy pozostały puder i gotowe.

Jak wyczyścić trampki proszkiem do prania?

Mniej uporczywe zabrudzenia na białych trampkach usunie proszek do prania. Wystarczy po prostu zaprać materiał obuwia albo połączyć proszek do prania z wodą i gotową papkę nałożyć na obuwie, a następnie wyszorować je szczoteczką do rąk lub szczoteczką do zębów.

Jak wyczyścić białą podeszwę trampek?

Sprawdzonym sposobem na mocno zabrudzoną gumową podeszwę trampek jest mleko do czyszczenia. Wystarczy nałożyć go na szczoteczkę do zębów i starannie oczyścić gumową powierzchnię butów. Usunie nawet najbardziej uporczywe plamy. W podobny sposób można wykorzystać wybielacz, ale przy jego aplikacji należy zachować wyjątkową ostrożność. najlepiej nakładać go patyczkami do uszu albo gąbeczką. (Nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniu rąk gumowymi rękawicami).

Niektórzy sugerują też, że w pozbyciu się zabrudzeń z gumowej podeszwy trampek pomoże nam zmywacz do paznokci.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama