Reklama

Jak wyczyścić białe trampki?

Białe trampki cieszą się dużą popularnością ze względu na klasyczny wygląd i wygodę. Mogą być zestawione z wieloma stylizacjami, dzięki czemu nadają się do codziennego użytkowania. Największą zmorą jasnego obuwia jest fakt, że szybko się brudzi i nie zawsze można je doczyścić. Istnieje jednak wiele sposobów na przywrócenie butom nienagannego wyglądu. Jak wyczyścić białe trampki? Poniżej podajemy kilka sprawdzonych patentów.

Jak dbać o białe buty?

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie białych trampek jest przecieranie ich wilgotną ściereczką po każdym spacerze. Jasnego obuwia nie ubieraj w deszczową pogodę ani na wycieczki do lasu czy w miejsca, w których mogą się ubrudzić. Ponadto pamiętaj, że w materiałowe buty łatwiej wnika brud, przez co trudniej je doczyścić.

Pranie w pralce białych trampek

Nie każdy rodzaj obuwia nadaje się do prania w pralce, gdyż może to naruszyć strukturę butów. Białe trampki mogą poszarzeć, a wilgoć osłabić klej znajdujący się przy gumie. Jeśli jednak zdecydujesz się na pranie trampek w pralce, wyciągnij z nich sznurówki i wypierz je osobno, a buty umieść w specjalnym worku ochronnym do prania. Wybierz delikatny program i unikaj mocnego wirowania.

Reklama

Pranie ręczne

Zdecydowanie pranie ręczne sprawdzi się najlepiej: jest to bezpieczna forma, która nie zniszczy butów. Do wyczyszczenia białych trampek wykorzystaj domowe sposoby, które zawsze są pod ręką. Produkty takie jak soda oczyszczona czy pasta do zębów są ekologiczne i tanie. Dokładnie tak samo, jak w przypadku prania w pralce, przed myciem jasnych butów ręcznie, wyjmij z nich sznurówki. Jakie domowe środki najlepiej wykorzystać?

Soda oczyszczona i ocet

Połączenie sody oczyszczonej oraz octu to idealny sposób na wyczyszczenie białych trampek. Soda ma działanie wybielające, a ocet właściwości lekko żrące. To sprawi, że żadne zabrudzenia nie pozostaną na jasnym obuwiu. Jak przygotować roztwór? W misce z letnią wodą połącz sodę oczyszczoną z octem (proporcje 2:1:1) i wszystko wymieszaj. Następnie za pomocą szorstkiej gąbki nanieś substancję na buty i dokładnie wyszoruj. Na koniec przetrzyj obuwie wilgotną szmatką i gotowe.

Sok z cytryny

Sok z cytryny, podobnie jak soda oczyszczona, ma właściwości wybielające i neutralizujące brzydkie zapachy. Wyczyszczenie białych trampek nie sprawi Ci wiele kłopotu: wyciśnij sok z połówki cytryny i wymieszaj z wodą w proporcji 1:2. Następnie za pomocą szorstkiej gąbki umyj dokładnie zabrudzone obuwie.

Polecamy: Jak usunąć pleśń ze ściany domowymi sposobami?

Pasta do zębów

Kolejnym patentem na wyczyszczenie białych trampek jest biała pasta do zębów. Nie tylko odświeży obuwie, ale też przywróci ich śnieżnobiały kolor. Namocz buty w misce z wodą, a pastę nanieś na starą szczoteczkę do zębów i wetrzyj w tkaninę obuwia. Na koniec zanurz jeszcze raz trampki w wodzie i wypłucz, a następnie odłóż do wyschnięcia.

Płyn do mycia naczyń

Wyczyszczenie białych trampek jest również możliwe za pomocą płynu do mycia naczyń. Jak wykonać roztwór? Do miski z wodą dodaj płyn do naczyń (proporcje 2:1) i dokładnie wymieszaj. Zanurz w mieszance obuwie i szoruj je gąbką lub szczotką do butów. Efekty będą widoczne po całkowitym wyschnięciu trampek.

Czyszczenie gumy na trampkach

Wyczyszczenie gumowych elementów trampek może przysporzyć sporo problemów. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się mleczko czyszczące. Środki tego typu zawierają mikrogranulki, które w skuteczny sposób usuwają wszelkie zabrudzenia. Wystarczy, że niewielką ilość detergentu nałożysz na wilgotną szmatkę i dokładnie wyszorujesz zabrudzoną gumę.

Zobacz też:

Jak wyczyścić sztućce ze srebra?

Jak prać ręczniki i pościel?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama