Jak wybielić zszarzałe tkaniny? Domowe sposoby

Świąteczne porządki tuż, tuż. Czeka nas zatem pranie pościeli, zasłon, firanek i obrusów. Wiele z nich podczas długiego leżakowania w szafie często szarzeje, kurzy się, zaczyna nieprzyjemnie pachnieć i żółknie. Nieestetyczne naloty widoczne są przede wszystkim na jasnych tkaninach, dlatego, szczególnie one wymagają solidnego wybielenia. By ich nie niszczyć, odpuść sobie stosowanie popularnych detergentów, które w składzie zawierają samą chemię. Jasne tkaniny wybielisz za pomocą domowych i o wiele tańszych preparatów. Przedstawiamy te najskuteczniejsze.

Soda oczyszczona

To zdecydowanie najpopularniejszy domowy wybielacz do tkanin. Sodę oczyszczoną można dodawać zarówno do delikatnych tkanin, jak i tych grubszych, gdyż żadnego z nich nie uszkodzi. Ilość użytego specyfiku powinna zależeć od stopnia zżółknięcia materiału.

Jak stosować sodę oczyszczoną do wybielania tkanin?

• Jeśli pierzesz tkaniny w pralce, dodaj do proszku połowę szklanki sody oczyszczonej. Tę proporcję stosujemy wyłącznie, gdy pralka jest praktycznie pełna.

• Do prania ręcznego dodawaj od jednej do trzech łyżek sody oczyszczonej w zależności od tego, ile rzeczy pierzesz.

• Jeśli chcesz usunąć trudną plamę z białej tkaniny, namocz ją sokiem z cytryny, a następnie posyp sodą oczyszczoną. Pozostaw sodę na 15 minut, a później delikatnie wypierz.

Zamiast sody oczyszczonej do wybielania tkanin możesz użyć proszku do prania.

Woda utleniona

Woda utleniona to kolejny popularny domowy środek wybielający i usuwający trudne plamy. By przekonać się o jej właściwościach, namocz zżółkniętą białą tkaninę w misce z dodatkiem 50 mililitrów wody utlenionej. Jeśli robisz większe pranie, dodaj 100 mililitrów specyfiku do bębna. Wodę utlenioną możesz zastosować również bezpośrednio na plamę. Szybko ją wywabi.

Mleko

Wielu może zaskoczyć ta informacja, ale mleko ma działanie wybielające, a ponadto zmiękcza tkaniny i zapewnia im trwałość. Warto go używać szczególnie do pielęgnacji delikatnych materiałów. By wybielić tkaninę, napełnij miskę mlekiem, a następnie mocz materiał przez pół godziny. Na koniec wypłucz go ciepłą wodą i wypierz.

Woda cytrynowa

Sok z cytryny ma świetne właściwości czyszczące. Doskonale radzi sobie z tłuszczem i usuwaniem trudnych plam. Natomiast woda z cytryną skutecznie wybieli zżółknięte białe tkaniny. Jak ją przygotować? Zagotuj wodę w dużym garnku wraz z dwoma cytrynami pokrojonymi w plasterki. Przed praniem białej tkaniny namocz ją dokładnie w wodzie cytrynowej. Większość żółtych nalotów powinna zniknąć.

Szare mydło

Do wybielania tkanin szare mydło stosowały jeszcze nasze babcie i prababcie, gdyż wtedy nie było popularnych detergentów wybielających, a jeśli były, to ich cena skutecznie zniechęcała do ich zakupu. Okazuje się, że ta metoda nadal jest bardzo popularna. Jeśli chcesz wybielić ulubioną firankę, rozpuść w ciepłej wodzie połowę kostki szarego mydła, a następnie przez około dwie godziny mocz w roztworze firankę. Kurz, żółte plamy i zabrudzenia znikną, jak ręką odjął!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama