Reklama

Jak wybielić ubrania domowym sposobem?

Białe ubrania są schludne, eleganckie i pasują każdemu. Niestety, w trakcie kolejnych prań szarzeją i żółkną, przez co często rezygnujemy z ich kupowania. Co zrobić, by bez końca cieszyć się śnieżną bielą swoich ubrań? Jak pozbyć się plam i odbarwień? Niezbędne środki na pewno znajdują się w twoim domu, tylko jeszcze o tym nie wiesz. Podpowiemy ci, jak wykorzystać proste, tanie i ekologiczne sposoby prania białych ubrań. Efekty mile cię zaskoczą.

Kwasek cytrynowy

Kwasek ma właściwości odświeżające i wybielające. Głęboko wnika w tkaninę, usuwa brud, zażółcenia i plamy z potu. Jeśli ubrania są mocno zszarzałe lub pożółkłe, przed praniem warto je namoczyć w garnku z wodą - z dodatkiem kwasku lub kilku plastrów cytryny. Pranie trzeba doprowadzić do wrzenia (ale nie gotować), a następnie zostawić na ok. godzinę i wyprać jak zwykle.

Z kwasku przygotujesz też naturalny płyn do płukania, który wybieli białe ubrania i sprawi, że będą ładnie i świeżo pachnieć. Do 200 ml wody wystarczy dodać 2,5 łyżeczki kwasku oraz 10 kropli olejku eterycznego o ulubionym zapachu. Mieszaninę wlej do dozownika na płyn do płukania.

Soda oczyszczona

Soda świetnie wybiela zszarzałe ubrania. Wystarczy dodać ją do proszku lub płynu do prania. Do zwykłej dawki detergentu dodaj pół szklanki sody i pierz jak zwykle. Efekt bieli można zwiększyć, susząc pranie na słońcu. Sodą można też płukać pranie, które przeszło nieprzyjemnym zapachem. W takiej sytuacji pół szklanki sody wsyp do dozownika na płyn do płukania. Jeśli białe ubrania są poplamione, przed praniem warto zastosować „odplamiacz” z sody i octu. Do 3 łyżek sody dodaj 2 łyżki octu, a powstałą pastę nanieś na plamę, lekko pocierając. Zostaw na godzinę, a następnie upierz. W przypadku tłustej plamy należy polać ją wrzątkiem i posypać grubą warstwą sody.

Woda utleniona

Woda utleniona świetnie radzi sobie ze zżółkniętymi białymi ubraniami. Wystarczy, że na godzinę przed praniem namoczysz je w misce z wodą utlenioną i płynem do mycia naczyń w stosunku 2:1, a następnie wypierzesz.

Woda utleniona i amoniak

Zastosowanie roztworu wody utlenionej i amoniaku świetnie sprawdzi się do wybielania delikatnych tkanin. Do miski wlej pół szklanki wody utlenionej, litr wody i 5 kropli amoniaku. Zszarzałe ubrania mocz w roztworze pół godziny, następnie dokładnie wypłucz i wypierz jak zwykle.

Aspiryna

Popularny lek przeciwzapalny, który znajduje się w każdym domu, z powodzeniem może zostać wykorzystany do prania białych ubrań. Zawarty w aspirynie kwas acetylosalicylowy wnika w tkaninę i skutecznie usuwa brud i plamy z potu, przywracając śnieżną biel. Aby osiągnąć ten efekt, wlej do miski 2 litry ciepłej wody i dodaj 5 pokruszonych tabletek aspiryny (koniecznie w białych tabletkach bez osłonek, które mogłyby zabarwić pranie). Wymieszaj i zanurz w niej ubrania na 8 godzin. Następnie wypierz, ustawiając jak najdłuższe płukanie.

Mleko

Mleko świetnie sprawdzi się w wybielaniu delikatnych rzeczy. Przed praniem zabrudzone lub poplamione białe ubrania włóż do miski z zimnym mlekiem i zostaw na kilka godzin, a następnie wypierz.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama