Reklama

Jak wybielić firanki?

Wiele osób rezygnuje z firanek, jednak niektórzy nie wyobrażają sobie bez nich okien. Pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale chronią również pomieszczenia przed nadmiernymi promieniami słonecznymi, atakami owadów, a także zapewniają intymność. Niestety, gromadzi się na nich duża ilość kurzu oraz wchłaniają nieprzyjemne zapachy. Z czasem również tracą swój kolor, stają się żółte lub szare. Łatwo można przywrócić im dawny blask, stosując sprawdzone domowe metody. Jak naturalnie wybielić firanki? Po jakie produkty warto sięgnąć?

Reklama

Delikatne firanki

Jeśli w pomieszczeniu masz firanki wykonane z delikatnego materiału (np. z bawełny czy lnu) i posiadające wzory, w pralce automatycznej mogą się rozciągnąć. W takim wypadku należy wyprać je ręcznie. Nalej do wanny ciepłą wodę i wsyp odrobinę płatków mydlanych. Delikatnie wygniataj tkaninę, a następnie płucz tak długo, aż woda będzie czysta. Następnie ostrożnie odciśnij nadmiar wody i zawieś na oknach wilgotne firanki – w ten sposób zapobiegniesz wygnieceniom.

Idealna biel firan

Jeśli chcesz, aby firanki były śnieżnobiałe, zastosuj sprawdzone i naturalne metody. Przed wypraniem ich w pralce, namocz je w roztworze z soli (siedem łyżek na pięć litrów wody). Pozostaw całość na kilka godzin, po czym wypierz w pralce z delikatnym programem i minimalnym wirowaniem. Po wyciągnięciu firanki zobaczysz, że jest wyraźnie bielsza. Zamiast soli możesz skorzystać z amoniaku (łyżka na pięć litrów wody) lub proszku do pieczenia (torebka na pięć litrów wody).

Błyskawiczne wybielenie

Jeśli nie masz czasu na moczenie firanek, możesz spróbować wybielić je w pralce. Do szuflady na detergent wsyp kilka łyżek sody oczyszczonej albo wlej szklankę octu spirytusowego. Nie zapomnij o dodaniu delikatnego detergentu (np. proszku do białych tkanin albo specjalnego środka do firanek). Wypierz całość tak jak zwykle. Pamiętaj, aby ustawić program delikatnego prania.

Skorupki jajek

Starą, ale sprawdzoną metodą na białe firanki jest wypranie ich w wodzie z dodatkiem skorupek jajek. Przełóż pokruszone skorupki do lnianego woreczka i włóż go razem z firankami do bębna pralki. Dla lepszego efektu dodaj odrobinę proszku do prania.

Usuń przykry zapach

Jeśli palisz w pomieszczeniu, to firanki przesiąkają nieprzyjemnym zapachem. Możesz się go pozbyć w prosty sposób, a przy okazji je wybielić. Namocz tkaninę w ciepłej wodzie i dodaj do niej sok z cytryny albo kwasek cytrynowy. W przypadku starych firanek możesz dodać kilka kropel olejku cytrusowego. Po namoczeniu wypierz firanki w pralce.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama