Reklama

Jak w prosty sposób wyczyścić materac?

Materac na łóżku, na którym codziennie śpimy, to miejsce, gdzie zbiera się dużo brudu i kurzu. Nawet jeśli pozornie wydaje się czysty, to kryje w sobie sporo roztoczy i zarazków. Te mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak alergia, astma, choroby skóry czy układu oddechowego. Dlatego materac powinien być regularnie czyszczony, by zapewnił nam zdrowy sen i odpoczynek. Często też pojawiają się na nim uporczywe plamy, np. po napojach czy z moczu, które wyglądają wyjątkowo nieestetycznie. Materaca nie da się włożyć do pralki, więc z pomocą muszą przyjść nam inne metody. Wbrew pozorom nie są one zbyt wyczerpujące i czasochłonne. Jak skutecznie i w łatwy sposób wyczyścić materac? Podpowiadamy.

Reklama

Dlaczego należy regularnie czyścić materac?

Materac to miejsce, na którym spędzamy sporo czasu – to na nim codziennie śpimy i często też odpoczywamy. Jednak, gdy zazwyczaj dość regularnie pierzemy pościel i prześcieradło, to o samym materacu zapominamy. To duży błąd, gdyż gromadzą się na nim niezliczone ilości kurzu, brudu, bakterii i roztoczy. Takie zanieczyszczenia mogą znacząco odbić się na naszym zdrowiu. Roztocza atakują nasze płuca i wywołują alergie, astmę i inne choroby układu oddechowego. Zanieczyszczony materac to również zagrożenie dla skóry. Roznoszą się po niej bakterie, które prowadzą do rozwoju stanów zapalnych. Ważnym powodem, dla którego warto czyścić materac, są względy estetyczne. Podczas snu pocimy się, co sprawia, że nasze posłanie zaczyna z czasem nieprzyjemnie pachnieć i przebarwiać się. Zdarza się także, że wylejemy na niego napój, a dziecko czy nasz pupil niechcący odda na niego mocz. Pozostaną wtedy brzydkie plamy, które ciężko sprać. Istnieją jednak proste sposoby na to, by materac był zawsze czysty i pachnący.

Jak czyścić materac?

Materaca nie należy przemywać dużą ilością wody, gdyż zawilgotnieje i pojawią się nieestetyczne zacieki. Warto wypróbować o wiele prostszy, a przy tym niedrogi sposób na jego odświeżenie. Przyda się do tego soda oczyszczona (ok. 200 g), kwasek cytrynowy i olejek z drzewa herbacianego. Najpierw należy odkurzyć materac, a następnie równomiernie rozprowadzić na niego sodę i pozostawić na 30 minut. Ta wchłonie roztocza, wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Po tym czasie usuwamy ją odkurzaczem lub zwilżoną gąbką. Na bardziej zabrudzone miejsca można nanieść kwasek cytrynowy, a po kilku minutach spróbować wyczyścić je gąbką zmoczoną w ciepłej wodzie. Na koniec warto odświeżyć i zdezynfekować materac, używając do tego olejku herbacianego, który działa antyseptycznie. Wystarczy skropić nim materac, aby zwalczyć bakterie i nadać mu piękny zapach. Pamiętajmy, że materac powinien być czyszczony co najmniej raz na dwa miesiące. Jeśli mamy możliwość, warto go też wystawić na zewnątrz, by go przewietrzyć.

Usuwanie uporczywych plam

Na większe i trudne do wywabienia plamy, np. z moczu czy napojów, można zastosować sprawdzoną mieszankę z sody i wody utlenionej. W tym celu należy zmieszać ze sobą 3 łyżki sody z 250 ml wody utlenionej i kroplą płynu do mycia naczyń. Gdy roztwór będzie jednolity, przelewamy go do butelki z atomizerem. Spryskujemy nim plamę i lekko przecieramy ją od krawędzi ku środkowi. Pozostawiamy materac do wyschnięcia na parę godzin, a następnie odkurzamy, by pozbyć się pozostałości z sody. Plamy powinny zniknąć.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama