Reklama

Jak w naturalny sposób wyczyścić granit?

Granit to jeden z najtrwalszych materiałów, jakich możesz użyć w domu, ale mimo to potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, by zachować piękny, lśniący wygląd. Granit znajdujemy w ziemi, dlatego jego kolor i wzory różnią się w zależności od tego, z którego miejsca pochodzi. Zanim granit trafi do sklepu jako materiał do budowy blatów czy podłogi, jest cięty, szlifowany i uszczelniany. Istnieje kilka produktów, które czyszczą skutecznie granit, ale najbardziej skuteczne i niedrogie środki można znaleźć we własnym domu. Oto kilka sposobów na naturalne czyszczenie granitu.

Reklama

Zastosowanie alkoholu

Alkohol można stosować w czyszczeniu blatów granitowych i podłóg bez ponoszenia ryzyka uszkodzenia powierzchni. Do mycia blatu przygotuj roztwór z 2 szklanek wody i 2 szklanek alkoholu i wlej go do butelki ze spryskiwaczem. Spryskaj powstałym środkiem powierzchnię i wytrzyj miękką, czystą szmatką.

Do podłóg granitowych przygotuj roztwór zawierający 2 szklanki alkoholu i 1/2 litra ciepłej wody. Zanurz mop w wiadrze i umyj zwyczajnie podłogę. Poczekaj, aż wyschnie, a po niedługim czasie twój granit znów będzie lśnił.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to naturalna substancja, która może być stosowana do usuwania nieprzyjemnych zapachów z granitu i jego czyszczenia. Używa się jej również do usuwania z niego plam.

Do umycia blatów granitowych zmieszaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej z 2 szklankami wody w butelce ze spryskiwaczem. Spryskaj powstałym środkiem powierzchnię blatów, a następnie wytrzyj czystą szmatką.

Do czyszczenia podłogi z granitu zmieszaj 1 szklankę sody oczyszczonej z 1/2 litra wody w wiadrze. Zanurz ścierkę lub mop w powstałym roztworze i umyj podłogę.

Do usuwania plam przyrządź pastę z sody oczyszczonej, dodając do niej stopniowo wodę w misce. Mieszaj tak długo, aż uzyskasz pożądaną konsystencję pasty. Nałóż ją na plamę, przykrywając ją całkowicie i pozostaw na noc. Zetrzyj pastę następnego dnia rano za pomocą wilgotnej ścierki. Plama lub nieprzyjemny zapach powinny zniknąć. Jeśli trzeba, powtórz proces.

Woda utleniona

Jeśli chcesz wyczyścić blat granitowy wodą utlenioną, zmieszaj jej 1 część z 1 częścią wody w butelce ze spryskiwaczem. Spryskaj otrzymanym roztworem powierzchnię i zetrzyj czystą ściereczką. Do podłóg wymieszaj szklankę wody utlenionej z 1/2 litra wody w wiadrze. Umyj podłogę jak zwykle. Takie przyjazne dla natury środki czyszczące granit są o wiele bardziej skuteczne niż te sprzedawane w sklepach. Poza tym są tanie.

Zastosowanie powyższych metod sprawi, że twoje granitowe powierzchnie będą lśniły jak nowe.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama