Reklama

Jak usunąć zapach potu z ubrań?

Wysokie temperatury na zewnątrz powodują, że pocimy się intensywniej niż zwykle. Sam pot jest niemal bezwonny, jednak w kontakcie ze znajdującymi się na skórze bakteriami, może wydawać bardzo nieprzyjemną woń. Niekiedy dzieje się tak, że wkładając jakiś element garderoby, po krótkim czasie czuć nieprzyjemny zapach potu, ponieważ ubrania nim przesiąkły. Nie trzeba spisywać ich na straty, wystarczy posłużyć się łatwymi metodami, aby je skutecznie odświeżyć. Jak pozbyć się potu z ubrań?

Reklama

Jak usunąć brzydki zapach z ubrań?

Najłatwiejszym sposobem jest wypranie ubrań w wysokiej temperaturze (minimum 60 stopni Celsjusza). W niej ginie większość bakterii, które odpowiedzialne są za powstawanie brzydkiego zapachu. Niestety, nie każda tkanina nadaje się do prania w wysokiej temperaturze, gdyż może stracić swój kolor i kształt. Dlatego materiały delikatne i z dodatkiem tworzyw sztucznych wypierzmy w niższej temperaturze, ale dodajmy do pralki antybakteryjny proszek. Można też sięgnąć po szklankę octu spirytusowego albo kilka łyżek sody oczyszczonej, które mają podobne działanie.

Prasowanie

Dokładne prasowanie ubrań pomoże bakterie. Krótkotrwały kontakt rozgrzanego żelazka z materiałem nie wpłynie niekorzystnie na jego wygląd. Warto pamiętać o miejscach, w których najbardziej się pocimy (np. na plecach oraz pod pachami). Jeśli nadal obawiamy się o stan ubrań, można spryskać je przelanym wcześniej do buteleczki z atomizerem octem winnym albo olejkiem eterycznym (eukaliptusowym, drzewa herbacianego, lawendowym).

Moczenie ubrań

Dobrym sposobem jest również namoczenie ubrań w odpowiednich roztworach. Do odzieży kolorowej świetnie sprawdzi się nadmanganian potasu, który można kupić w aptece. Natomiast do białej: środki zawierające chlor. Po namoczeniu (minimum przez 30 minut) wystarczy ubrania wyprać tak jak zwykle.

Jak zapobiegać powstawaniu przepoconych ubrań?

Aby zapobiegać namnażaniu się bakterii należy unikać trzymania brudnej odzieży w koszach na bieliznę. Najczęściej znajdują się w wilgotnej łazience, która sprzyja ich namnażaniu. Jeśli jest taka możliwość, warto przed praniem je wywietrzyć, np. na balkonie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama