Reklama

Jak usunąć zabrudzenia z rdzy? Sprawdzone sposoby

Rdza, czyli rudawy i nieestetyczny nalot, atakuje zazwyczaj metalowe przedmioty. Powstaje na skutek utleniania się żelaza w wodzie lub w wilgotnym powietrzu. Nie jest łatwo usunąć rdzę, a przyzna to każdy, kto próbował to zrobić. Obecnie na rynku znajdziemy sporo preparatów, które zwalczają rdzę, ale mogą przy okazji uszkodzić przedmioty, które czyścimy. Dlatego warto spróbować naturalnych sposobów. Oto kilka naprawdę skutecznych i tanich.

Reklama

Ocet

Ocet to jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków czyszczących. Doskonale radzi sobie ze rdzą i innymi zabrudzeniami. Można stosować go zarówno na dużych, jak i mniejszych powierzchniach. By usunąć rdzę z małych przedmiotów przy pomocy octu, wystarczy zamoczyć je w cieczy na całą noc, a na następny dzień umyć mokrą gąbką z dodatkiem sody oczyszczonej. Delikatne zabrudzenia z rdzy łatwo wyczyścimy gąbką zamoczoną w occie.

Soda oczyszczona

Z rdzą świetnie poradzi sobie również soda oczyszczona. Wystarczy posypać proszkiem zardzewiały przedmiot i zostawić na kilka godzin. Następnie przemyć ciepłą wodą. Z sody oczyszczonej możemy przygotować również roztwór czyszczący, w którym możemy zamoczyć niewielkie przedmioty pokryte rdzą. Standardowe opakowanie sody oczyszczonej wystarczy rozpuścić w 500 mililitrach ciepłej wody. W takiej miksturze moczymy zardzewiałe przedmioty przez całą noc, a następnie dokładnie płuczemy. Trudne zabrudzenia pomoże usunąć nam druciana gąbka.

Cytryna i sól

Rdzę i inne silne zabrudzenia rozpuści również sok z cytryny z dodatkiem soli. Te dwa składniki w połączeniu dają fenomenalne efekty. By je zobaczyć, należy przygotować pastę z soli i cytryny: dwie łyżeczki soli mieszamy z sokiem całej cytryny, a powstałą papkę nakładamy na zardzewiałe przedmioty na około dwie godziny. Następnie szorujemy je druciakiem i płuczemy w ciepłej wodzie. Kwas cytrynowy pomaga odczepić rdzę od powierzchni danego przedmiotu ułatwiając nam jego wyczyszczenie.

Ziemniak

Mało kto wie o czyszczących właściwościach ziemniaka, a są naprawdę zaskakujące! Ziemniak radzi sobie z wieloma zabrudzeniami, między innymi z plamami z rdzy. Warto jednak wiedzieć, że nie usunie tych bardzo zaschniętych. Jak przy pomocy ziemniaka wyczyścić plamy z rdzy? Na początku moczymy zardzewiały przedmiot w wodzie, a następnie posypujemy go niewielką ilością sody oczyszczonej. Kroimy ziemniaka na połowę, a następnie pocieramy nim zardzewiały przedmiot. Rdza zejdzie znacznie szybciej niż przy użyciu zwykłej gąbki czy druciaka.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama