Reklama

Jak usunąć uporczywe plamy z dywanu? Niezawodne triki

Na twoim dywanie pojawiły się trudne do usunięcia plamy po zwierzęcym moczu, kawie, herbacie, gumie do żucia, smarach, olejach czy farbach? Nie załamuj rąk - i z takich kłopotów można sprytnie wybrnąć, sięgając po babcine zabiegi pielęgnacyjne. W pozbyciu się zabrudzeń po kawie czy herbacie pomoże ci piwo, tych po smarach, woskach czy farbach - krem do golenia, a po lakierze do paznokci czy rozlanej farbie - domowy środek przyrządzony na bazie octu. Poniżej znajdziesz wszystkie wskazówki.

Reklama

Jak usunąć plamy z kawy i z herbaty?

Większość plam po kawie czy herbacie pozostawia żółtawe zabarwienie, dlatego jeśli czynność oczyszczania nie zostanie podjęta dość szybko, plama może się okazać bardzo trudna do usunięcia. Po jakie środki czystości najlepiej sięgnąć? W pozbyciu się zanieczyszczeń po kawie i herbacie może ci pomóc mieszanka octu spirytusowego i wody. Wystarczy, że naniesiesz ją szmatką na zabrudzoną powierzchnię i starannie wyczyścisz.

Plamy po kawie czy herbacie a piwo

Żółtawe przebarwienia po kawie czy herbacie usunie również piwo. Wystarczy, że wylejesz niewielką jego ilość na plamę, a następnie przetrzesz wilgotną ściereczką, aż zniknie. Pamiętaj, aby unikać szorowania, bo może to tylko powiększyć obszar przebarwień.

Ślady po żywności i zwierzęcy mocz

Zwierzęcy mocz pozostawia po sobie nie tylko plamy na dywanie, ale także bardzo nieprzyjemny zapach. Pamiętaj, aby reagować błyskawicznie i oczyścić wodą zabrudzoną powierzchnię dywanu tuż po zdarzeniu. Jeśli zanieczyszczenie okaże się uporczywe, sięgnij po niezastąpioną sodę oczyszczoną, To niezawodny środek dezynfekujący i odplamiający. Nadmiar moczu należy najpierw usunąć przy pomocy papierowych ręczniczków, a następnie użyć ściereczki nasączonej w mieszance wody i sody oczyszczonej. Efekt gwarantowany.

Jak pozbyć się gumy do żucia z dywanu?

Chyba najtrudniej usunąć z naszych dywanów gumę do żucia, zwłaszcza z tych wełnianych. Jeśli nie zostaną oczyszczone odpowiednio wcześnie, wnikają głęboko w strukturę materiału i powodują jego odbarwienie. Jak zatem pozbyć się gumy do żucia z dywanu? Zanieczyszczenia możesz łatwo usunąć kładąc na zabrudzonym obszarze kostki lodu umieszczone w torebce. Ewentualne resztki gumy zeskrob delikatnie nożem. Gotowe.

Rozlana farba i lakier do paznokci

Ślady po farbie czy lakierze do paznokci możesz usunąć z dywanu sięgając po detergent domowej roboty. Jak go przygotować? Wystarczy, że wymieszasz 1,5 łyżeczki octu spirytusowego, wodę i detergent do czyszczenia dywanów. Postaraj się usunąć zanieczyszczenie, jeszcze zanim farba zastygnie. Spłucz plamę zimną wodą. Stworzony przez ciebie środek możesz również wylać na zanieczyszczony obszar i delikatnie wyszorować.

Plamy z soków owocowych

Jeśli na twoim dywanie pojawiły się plamy po sokach owocowych, sięgnij po płyn do mycia naczyń. Umieść kilka kropel preparatu na zanieczyszczeniu i starannie osusz. Pamiętaj, aby nie rozcierać rozlanych płynów, ponieważ może to spowodować dalsze przenikanie plam w dywan.

Plamy atramentowe

Pasta sporządzona na bazie mleka i skrobi kukurydzianej skutecznie wywabi plamy po atramencie, farbach czy substancjach oleistych. Wystarczy umieścić stosowną ilość pasty na zabrudzonej powierzchni, pozostawić na kilka godzin i pozwolić jej działać. Na koniec oczyszczamy zabrudzone miejsce i gotowe.

Tłuszcze i plamy na bazie oleju

W pozbyciu się plam po tłuszczach, ropie, olejach silnikowych, smarach, kosmetykach czy woskach może nam pomóc... krem do golenia. Wystarczy, że naniesiesz niewielką ilość preparatu na zabrudzone miejsce i oczyścisz.

Usuwanie plam: Kilka złotych zasad

- Pamiętaj, że czas ma duże znaczenie - im szybciej usuniesz plamę, tym lepiej.

- Przed użyciem jakiejkolwiek mieszaniny chemicznej spróbuj wywabić plamę najpierw przy użyciu czystej wody. Dlaczego? Jeśli niewłaściwie wykorzystasz środek inwazyjny, możesz spowodować, że zanieczyszczenie wniknie głęboko w strukturę materiału, a nawet się rozprzestrzeni.

- Zanim rozpoczniesz gruntowne oczyszczanie, najpierw pozbądź się brudu i zanieczyszczeń. Możesz również skorzystać z różnego rodzaju urządzeń do czyszczenia dywanów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama