Reklama

Jak usunąć uporczywe plamy? Niezawodne patenty

Uporczywe plamy, które nie raz nie dwa - i to w najmniej oczekiwanym momencie - pojawiają się na noszonych na co dzień ubraniach, mogą wytrącić nas z równowagi. By szybko się z nimi rozprawić, warto sięgnąć nie tylko po gotowe detergenty, ale także domowe środki i mikstury. Skuteczność tych ostatnich zdążyły już przetestować nasze mamy czy babcie i choćby stąd wiadomo, że rewelacyjnie radzą sobie nawet z najgorszymi zabrudzeniami. Poza tym są w pełni bezpieczne i często znacznie tańsze niż gotowe rozwiązania. Dlaczego warto umieścić w pralce woreczek z kilkoma orzechami indyjskimi? W czym pomoże mąka ziemniaczana, żółtko, gliceryna, woda utleniona, świeże mleko albo sok z cytryny? Odpowiedź na te pytania oraz garść wskazówek, jak dokładnie domowych środków użyć, można znaleźć poniżej.

Reklama

Mąka ziemniaczana wywabi tłuste plamy

Mąka ziemniaczana (jako baza krochmalu) nie tylko doskonale usztywnia obrusy czy pościel, ale jednocześnie rewelacyjnie radzi sobie z tłustymi plamami. Wystarczy starannie pokryć nią zabrudzone ubranie i pozwolić jej działać. Naturalny środek skutecznie wchłonie tłuszcz. Po około piętnastu minutach wystarczy usunąć resztki mąki ziemniaczanej z ubrania i wyprać odzież klasycznym sposobem w pralce automatycznej. Po uporczywych zabrudzeniach nie będzie śladu.

Mieszanka na bazie żółtka i gliceryny

Innym skutecznym remedium na tłuste plamy jest dwuskładnikowa mieszanka przyrządzona na bazie żółtka i gliceryny. Ten stary sprawdzony patent pomaga wywabić nawet bardzo uporczywe zabrudzenia, które zdążyły wniknąć głęboko w tkaniny. Trzeba tylko roztrzepać żółtko jajka i dodać do niego tyle gliceryny, aby uzyskać konsystencję pasty i starannie nanieść miksturę na zanieczyszczoną odzież , a następnie odczekać co najmniej trzydzieści. Wszystko po to, aby naturalny preparat mógł odpowiednio zadziałać. Na koniec ubranie należy wypłukać w ciepłej wodzie, a następnie ubrać tradycyjnym sposobem w pralce automatycznej. Będzie jak nowe.

Orzechy rozprawią się z silnymi zabrudzeniami

Orzechy piorące to doskonałe rozwiązanie dla osób z wrażliwą i bardzo wymagającą skórą. Pozwalają skutecznie rozprawić się z silnymi zabrudzeniami i jednocześnie ani nie podrażniają naskórka, ani nie prowadzą do pojawienia się wysypki różnego pochodzenia. Należy tylko włożyć 5-6 łupin orzechów do materiałowego woreczka i umieścić go wraz z poplamioną odzieżą w pralce. Piana z orzechów, która pojawi się pod wpływem działania wysokiej temperatury, usunie nawet bardzo silne zabrudzenia. Orzechy można wykorzystać powtórnie do kolejnego prania.

Boraks na plamy po soku winie i tłuszczu

Jeśli na ubraniach pojawiły się ślady po winie, herbacie, soku czy tłuszczu, to bardzo pomocny okaże się boraks. Wystarczy tylko wlać do miski cztery litry wody, dodać do niego wspomniany środek, starannie połączyć składniki i zamoczyć w miksturze zabrudzoną odzież. Po około trzydziestu minutach pozostaje tylko wyprać ubrania klasycznym sposobem w pralce automatycznej, a po uporczywych zabrudzeniach zniknie ślad.

Sok z cytryny i odrobina soli

Sok z cytryny to nie tylko bomba witaminowa i niezawodny środek czyszczący, ale także bardzo skuteczny naturalny odplamiacz i wybielacz. Jeśli na koszulce czy bieliźnie pojawią się zabrudzenia po pleśni, wystarczy polać plamę sokiem z cytryny, posypać niewielką ilością soli i pozwolić działać naturalnym składnikom. Po upływie godziny zabrudzoną odzież trzeba tylko wyprać w pralce, a z pewnością będzie wyglądać jak nowa.

Woda utleniona usunie plamy z białych ubrań

Z wywabianiem plam z delikatnych białych ubrań czy bielizny doskonale poradzi sobie woda utleniona. Śmiało może pełnić rolę naturalnego wybielacza. Wystarczy odmierzyć 150 ml wody utlenionej i dodać ją do czterech-pięciu litrów wody, po czym starannie połączyć składniki. W gotowej mieszance trzeba zamoczyć ubranie i odczekać około trzydzieści minut. Ostatni krok to pranie bielizny czy białych ubrań w pralce. Po wyschnięciu będą śnieżnobiałe.

Świeże mleko na brzydkie żółte plamy

Żółte plamy po pocie to prawdziwa zmora naszych ubrań, ale i na nie znajdzie się sprawdzony domowy sposób. Wystarczy wykorzystać moc świeżego surowego mleka. Trzeba tylko wylać go na zabrudzenie i odczekać kilka minut - aż skwaśnieje. Na koniec należy starannie wypłukać odzież w czystej wodzie i wyprać klasycznym sposobem. Ta prosta metoda sprawi, że zażółcenia nie będą już problemem.

Amoniak na trudne zabrudzenia

Do walki z bardzo silnymi zabrudzeniami z krwi, moczu czy kredek można wykorzystać amoniak. Trzeba go jednak wcześniej rozcieńczyć w równych proporcjach z wodą (stosunek 1:1) i nanieść mieszankę bezpośrednio na plamę. Jako podkładkę warto wykorzystać miseczkę albo talerzyk. Po około dwudziestu - trzydziestu minutach należy dokładnie wypłukać oczyszczaną odzież w ciepłej wodzie i wyprać ją w pralce tradycyjnym sposobem. Przy odplamianiu należy zachować środki ostrożności i założyć rękawiczki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama