Reklama

Jak usunąć trudne plamy z dywanu?

Bez względu na to, jak bardzo dbasz o czystość w twoim domu, to różne losowe przypadki mogą powodować przebarwienia, które niszczą elementy dekoracji czy też meble. Nie ma nic bardziej irytującego, jak wielka, brzydka plama na twoim nowym dywanie. W tym poście postaram się udzielić cennych wskazówek, w jaki sposób pozbyć się różnego rodzaju plam przy pomocy środków, które prawdopodobnie masz we własnym domu.

1. Plamy z kawy i herbaty

Plamy z kawy lub herbaty bywają niezwykle trudne do usunięcia, jednak pozbycie się ich nie jest zadaniem niemożliwym. Większość plam po kawie pozostawia żółtawe zabarwienie, a jeśli odpowiednie kroki nie zostaną podjęte dość szybko, mogą okazać się bardzo trudne do usunięcia. Aby pozbyć się przebarwień powstałych w wyniku wylania kawy czy herbaty, wystarczy użyć octu zmieszanego z wodą, a następnie osuszyć. Można również wylać na plamę niewielką ilość piwa, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką aż zniknie. Pamiętaj, aby nie szorować dywanu, bo może to tylko powiększyć obszar przebarwień.

2. Żywność, zwierzęta, mocz

Rozlane jedzenie, wymioty zwierzęce, czy też mocz może pozostawiać plamy i nieprzyjemny zapach. Jeśli oczyścisz plamy tuż po ich powstaniu, może to znacznie ułatwić zadanie. Wystarczy, że przetrzesz dywan wilgotną szmatką. Gdy jednak plama jest trudna do usunięcia, możesz wspomóc się sodą oczyszczoną. Soda jest skutecznym środkiem przydatnym w usuwaniu plam oraz dezynfekcji dywanu, zapewniając ochronę przed zarazkami. Pomaga również usunąć trudne plamy z moczu. Ten ostatni należy najpierw usunąć przy pomocy papierowych ręczniczków, a następnie użyć ściereczki nasączonej w roztworze.


3. Gumy do żucia


Gumy do żucia są chyba jednymi z trudniejszych rzeczy do usunięcia - szczególnie z dywanów wełnianych. Włókna wchodzą głęboko w strukturę gumy oraz powodują jego odbarwienie, jeśli nie zostaną usunięte odpowiednio wcześnie. Zanieczyszczenia możesz łatwo usunąć poprzez zamrożenie zaplamionej części na przykład za pomocą kostek lodu umieszczonych w torebce z tworzywa sztucznego, a następnie zeskrobanie nożem (takim jak do masła) resztek gumy.


4. Rozlana farba i lakier do paznokci

Rozlaną farbę i lakier do paznokci można usunąć przy pomocy detergentu domowej roboty. Wystarczy, że wymieszasz 1.5 łyżeczki octu, wody i detergentu do czyszczenia dywanów. Postaraj się usunąć zanieczyszczenie, zanim farba zastygnie. Spłucz plamę zimną wodą. Stworzony przez ciebie środek możesz również wylać na zanieczyszczony obszar i delikatnie szorować.

5. Plamy z soków owocowych

W przypadku kolorowych plam po sokach owocowych należy dodać kroplę lub dwie płynu do mycia naczyń i osuszyć dywan. Pamiętaj, aby nie rozcierać rozlanych płynów, ponieważ może to spowodować dalsze przenikanie plam w dywan.


6. Czerwone wino

Twoja romantyczna kolacja może źle się skończyć, jeśli partner rozleje czerwone wino na twój cenny dywan, szczególnie jasny. Nie jest to jednak powód, by być wściekłym na towarzysza, bo zabrudzenia mogą zostać bardzo łatwo usunięte. Jeśli masz w domu białe wino, wylej je na plamę z czerwonego wina, by rozcieńczyć kolor. Następnie przy pomocy gąbki i zimnej wody zmywaj plamę. Możesz dodać również trochę soli, co dodatkowo pomaga oczyszczać przebarwienia. Po około 10 minutach po prostu poodkurzaj dywan.

7. Tusz

Aby usunąć plamy z atramentu, należy sporządzić pastę składającą się z mleka i skrobi kukurydzianej. Taka mieszanina skutecznie usunie plamy z farb i innych substancji tłustych czy oleistych. Wystarczy umieścić stosowną ilość pasty na powierzchni plamy i pozostawić na kilka godzin, po czym po prostu oczyścić zabrudzone miejsce.

8. Tłuszcze i plamy na bazie oleju

Tłuszcz i plamy na przykład z ropy naftowej mogą być trudne do usunięcia, ale można je oczyścić przy pomocy kremu do golenia. Plamy po smarach, olejach silnikowych, olejach kuchennych, kosmetykach, woskach również skutecznie usuniesz przy pomocy kremu do golenia.

9. Plamy barwnikowe

Można by pomyśleć, że tego rodzaju plam po prostu nie da się usunąć, ale w rzeczywistości jest to bardzo proste. Barwniki zawarte w różnych produktach żywnościowych łatwo usunąć za pomocą octu zmieszanego z płynem do zmywania naczyń. Można również używać w tym celu wilgotnej ściereczki i amoniaku. Niestety czysty amoniak jest obecnie trudno dostępny na rynku. Czas jest tutaj czynnikiem najistotniejszym, ponieważ im wcześniej usuniesz plamę, tym większe szanse, że twój dywan trwale nie ucierpi.

10. Plamy krwi

Skaleczyłeś palec i na twój dywan spadło kilka kropli krwi? Nie martw się i najpierw uratuj palec. Plamy z krwi łatwo usuniesz przy pomocy nadtlenku wodoru. Możesz również zastosować w tym celu zmiękczacz do mięsa (młoteczek do ubijania mięsa) i zimną wodę. Wystarczy zmyć powierzchnię czystą szmatką aż cała plama zniknie. Następnie możesz przetrzeć ją delikatnie roztworem amoniaku.

Pamiętaj Przed użyciem jakiejkolwiek mieszaniny chemicznej spróbuj usunąć plamę najpierw przy użyciu czystej wody. Dzięki niej możesz pozbyć się większości zabrudzeń, a przez nieumiejętne zastosowanie środka chemicznego możesz sprawić, że plama wniknie głęboko w strukturę, a nawet się rozprzestrzeni. Zanim rozpoczniesz gruntowne oczyszczanie, najpierw pozbądź się brudu i zanieczyszczeń. Możesz również skorzystać z różnego rodzaju urządzeń do czyszczenia dywanów. Pamiętaj, że czas ma w tym przypadku kluczowe znaczenie - im szybciej usuniesz plamę, tym lepiej.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama