Reklama

Jak usunąć tłuszcz z szafek kuchennych?

Tłuszcz osadzający się na szafkach kuchennych, zmieszany z kurzem, może spędzać sen z powiek każdej pani domu. Zwłaszcza, gdy brud nawarstwia się na powierzchni mebli i jeszcze trudniej jest go usunąć. Często zwykłe środki do czyszczenia mebli nie wystarczą, by uporać się z takimi zabrudzeniami. Warto wtedy sięgnąć po sprawdzone metody naszych babć, które są nie tylko skuteczne, ale też ekologiczne. Jak więc w łatwy sposób usunąć tłuszcz z szafek kuchennych? W czym pomoże nam soda oczyszczona, ocet czy woda amoniakalna? Podpowiadamy.

Reklama

Jak usunąć tłuszcz z szafek za pomocą sody oczyszczonej?

Soda oczyszczona to środek, który ma wiele praktycznych zastosowań. Nada się również do czyszczenia szafek kuchennych, gdyż z łatwością usuwa tłuste plamy i brud. Wystarczy wlać do miski litr wody i wsypać cztery łyżeczki sody. Po wymieszaniu należy namoczyć szmatkę w roztworze, dobrze wycisnąć i przetrzeć nią powierzchnię mebli. Na koniec wycieramy je do sucha. Warto pamiętać, by szmatka nie była zbytnio nasączona wodą, gdyż może wtedy uszkodzić meble, zwłaszcza wykonane z drewna lub płyty MDF.

Jak usunąć tłuszcz z szafek za pomocą octu?

Równie niezawodnym sposobem na czyszczenie szafek z tłustego osadu jest ocet. Należy przelać go do butelki z atomizerem, spryskać nim powierzchnię mebli i odczekać kilka lub kilkanaście minut. Po tym czasie wystarczy przetrzeć szafki wilgotną szmatką lub gąbką i osuszyć. W przypadku delikatniejszych powierzchni (drewno, płyta MDF) nie powinno się używać nierozcieńczonego octu. Należy wtedy wymieszać ze sobą szklankę octu z dwiema szklankami wody. Moczymy szmatkę w roztworze i przecieramy nią zabrudzone szafki kuchenne. Po usunięciu osadu przemywamy je jeszcze raz samą wodą, a na koniec osuszamy. 

Jak usunąć tłuszcz z szafek za pomocą wody amoniakalnej?

Z zatłuszczonymi szafkami poradzi sobie również woda amoniakalna. Łyżkę tego specyfiku wlewamy do garnka z litrem wody i w uzyskanej mieszance moczymy szmatkę. Przecieramy nią powierzchnię mebli, następnie powtarzamy zabieg z użyciem samej wody i wycieramy szafki do sucha. Woda amoniakalna usunie nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia z tłuszczu. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama