Reklama

Jak usunąć tłuszcz z kuchenki?

Zaschnięty i przypalony tłuszcz na kuchence to bardzo trudne do usunięcia zabrudzenie. Jeśli kuchenka nie będzie czyszczona regularnie, to tłuszcz nagromadzi się w dużych ilościach, przez co nawet żmudne szorowanie może nie wystarczyć. Jednak istnieją sprawdzone, domowe sposoby, które z łatwością poradzą sobie nawet z najgorszym tłustym osadem na kuchence. Można w tym celu wykorzystać ocet, sodę oczyszczoną czy… olej. Jak za ich pomocą usunąć tłuszcz z kuchenki?

Reklama

Jak usunąć tłuszcz z kuchenki za pomocą oleju lub oliwy z oliwek?

Jednym z najlepszych sposobów na usunięcie tłustego osadu jest... tłuszcz! Warto użyć w tym celu oleju roślinnego lub oliwy z oliwek w myśl zasady "tłuszcz rozpuszcza tłuszcz". Wystarczy nasączyć nimi papierowy ręcznik lub ściereczkę i położyć na zabrudzoną powierzchnię kuchenki. Pozostawiamy na kilka minut, by rozpuścił się zaschnięty tłuszcz, a następnie czyścimy kuchenkę wilgotną gąbką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Zabrudzenia z łatwością zejdą.

Jak usunąć tłuszcz z kuchenki za pomocą octu?

Sprzymierzeńcem w walce z tłustym osadem jest także ocet. Ten produkt upora się z każdym zabrudzeniem. Aby wyczyścić kuchenkę, należy sporządzić roztwór octu i wody w proporcjach 1:1 i przelać go do butelki z atomizerem. Mieszanką należy spryskać tłuszcz na kuchence i pozostawić na ok. 15 minut. Po tym czasie czyścimy kuchenkę gąbeczką, od czasu do czasu spryskując ją mieszanką z octem. Na sam koniec wystarczy zebrać wszystkie pozostałości czystą gąbką i przetrzeć kuchenkę do sucha ręcznikiem papierowym.

Jak usunąć tłuszcz z kuchenki za pomocą sody oczyszczonej?

Świetnym sposobem na usunięcie przypalonego lub zaschniętego tłustego osadu z kuchenki jest również soda oczyszczona. Należy ją zmieszać z wodą do uzyskania gęstej pasty, a następnie przygotowaną mieszanką posmarować zabrudzoną powierzchnię kuchenki. Zostawiamy pastę na kilkadziesiąt minut, by tłuszcz się rozpuścił, a następnie czyścimy kuchenkę wilgotną gąbką i przecieramy powierzchnię papierowym ręcznikiem. W przypadku cięższych zabrudzeń proces można powtórzyć. Niestety wato zaznaczyć, że soda oczyszczona może porysować powierzchnię kuchenki, jeśli ta wykonana jest ze stali szlachetnej. W tym przypadku warto wybrać inną metodę lub czyścić urządzenie bardzo delikatnie.

Jak usunąć tłuszcz z rusztu i palników kuchenki?

Warto również wiedzieć, jak poradzić sobie z zaschniętym tłuszczem na ruszcie i palnikach kuchenki. Można je zanurzyć w roztworze wody z octem i odczekać kilka godzin. Zabrudzenia powinny łatwo odejść od metalowych części. W innym razie można delikatnie przetrzeć ruszt i palniki folią aluminiową.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama