Jak usunąć rysy z mebli? Niezawodne sposoby

O mniejszą lub większą rysę na meblach - zwłaszcza tych codziennego użytku - nietrudno. W zmniejszeniu widoczności niechcianych defektów na stołach, krzesłach czy komodach mogą nam pomóc środki, które w z łatwością znajdziemy w zasięgu ręki. Mowa o herbacie, wazelinie, soku z cytryny, jodynie, czy... orzechach włoskich lub migdałach. Odpowiednio wykorzystane sprawią, że nasze meble będą wyglądały jak nowe. Poniżej znajdziecie wszystkie szczegóły.

Rysy na meblach a orzechy włoskie

Co wspólnego z usuwaniem rys, które często pojawiają się na powierzchni naszych mebli, mają... orzechy? Okazuje się, że znacznie więcej niż nam się pozornie wydaje. Mowa oczywiście nie tylko o orzechach włoskich, ale także tych brazylijskich czy migdałach. Wystarczy, że potrzesz nimi energicznie powierzchnię rysy - tak, aby ją wypełnić. Ten trik najlepiej zdaje egzamin w przypadku mebli jasnych, ale uwaga - kompletnie nie sprawdzi się w przypadku mebli mahoniowych czy powierzchni lakierowanych.

Rysy na meblach a herbata

W pozbyciu się mało efektownych rys na meblach pomóc nam może także niezastąpiona w kuchni herbata. Wystarczy, że zalejemy torebkę czarnej herbaty niewielką ilością wrzątku, a po zaparzeniu zanurzymy w naparze wacik i starannie przetrzemy nim zarysowaną powierzchnię. Dla uzyskania najlepszych efektów czynność warto kilkakrotnie powtórzyć. Po kilku minutach rysa powinna uzyskać kolor zbliżony do powierzchni mebli.

Rysy na meblach a wazelina

Wykorzystywana często w celach kosmetycznych wazelina może w znaczący sposób zmniejszyć widoczność rys powstałych na meblach codziennego użytku. Wystarczy, że niewielką ilość specyfiku naniesiesz na uszkodzone miejsce i starannie wetrzesz. Na następny dzień warto usunąć ewentualny nadmiar preparatu i starannie wypolerować mebel. Drobna rysa z pewnością nie będzie już raziła nas w oczy.

Rysy na meblach a fusy z kawy

Widoczność rys na meblach z ciemniejszego drewna pomogą nam zmniejszyć fusy z kawy. Wystarczy, że niewielką ich warstwę umieścisz w powstałej szczelinie na powierzchni mebli. Najlepiej wykorzystać w tym celu patyczek kosmetyczny. Po kilku godzinach rysa nie powinna już aż tak bardzo rzucać nam się w oczy.

Rysy na meblach a sok z cytryny

W pozbyciu się niewielkich zarysowań może nam też pomóc cytryna, a konkretnie wyciśnięty z niej sok połączony z niewielką ilością oleju roślinnego. W gotowym preparacie należy zamoczyć szmatkę i potrzeć nią zadrapaną powierzchnię. Po kilku zabiegach pielęgnacyjnych uszkodzenia na meblach nie powinny być aż tak widoczne.

Rysy na meblach a jodyna

Jako preparat do niwelowania zarysowań na meblach może posłużyć nam też jodyna. Wystarczy, że zanurzymy w niej pędzelek i pomalujemy nim zarysowaną powierzchnię. Jednorazowy zabieg z pewnością nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, dlatego czynność należy powtórzyć kilkakrotnie - do momentu aż rysa ulegnie odpowiedniemu zabarwieniu. Jeśli rysa pojawiła się na jasnych meblach, do zminimalizowania jej widoczności należy użyć mieszanki na bazie jodyny oraz denaturatu; połączonej w proporcji jeden do jednego.

Rysy na meblach a kredka woskowa

Do wypełniania rys widocznych na meblach mogą nam też posłużyć wykorzystywane do zabaw przez nasze pociechy kredki woskowe. Wystarczy, że dopasujesz kolor kredki do uszkodzonych mebli i wypełnisz nią rysę. Na koniec starannie wypoleruj stół, krzesło czy komodę. Efekt tego prostego zabiegu może zadowolić niejedną panią domu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama