Reklama

Jak usunąć rdzę z toalety?

Czyszczenie muszli klozetowej to jedno z bardziej uciążliwych zadań podczas sprzątania łazienki. Prawdziwym utrapieniem są zacieki rdzy widoczne w zakamarkach toalety. Są nieestetyczne i trudne do usunięcia, zwłaszcza jeśli towarzyszą im osady z kamienia. Chemiczne środki do usuwania rdzy mogą z kolei podrażniać naszą skórę i oczy, dlatego warto zacząć od naturalnych i równie skutecznych metod. Sprawdź, jak usunąć rdzę z toalety.

Sól i cytryna rozprawią się z rdzą w toalecie

Zacieków z rdzy i kamienia z łatwością pozbędziemy się z muszli klozetowej za pomocą cytryny i soli. Sok z jednej cytryny wystarczy zmieszać z niewielką ilością soli kuchennej - tak by powstała konsystencja pasty. Mieszankę należy nałożyć na brudne powierzchnie (do zakamarków najlepiej użyć starej szczoteczki do zębów) i zostawić na całą noc. Rano toaletę wystarczy przetrzeć szczotką i spłukać wodą. Po rdzy nie będzie śladu.

Usuwanie rdzy za pomocą sody i octu

Silne właściwości odkażające, wybielające i usuwające osady mają także soda oczyszczona i ocet. Kilka łyżek octu wystarczy zmieszać z odrobiną sody, tak by otrzymać konsystencję papki. Substancję powinno się wetrzeć w pokryte rdzą powierzchnie i zostawić na kilka-kilkanaście godzin. Po tym czasie muszlę należy przetrzeć szczotką do toalety i spuścić wodę. Jeśli zabrudzenia były duże, zabieg trzeba będzie powtórzyć.

Usuwanie rdzy za pomocą pumeksu

Z uporczywymi zaciekami rdzy skutecznie rozprawi się pumeks. Wystarczy namoczyć go w wodzie, a następnie szorować nim zanieczyszczone powierzchnie (koniecznie trzeba wcześniej założyć grube gumowe rękawice). Porowata struktura pumeksu usunie rdzę, trzeba jednak uważać, by nie zarysować muszli. Po całym zabiegu wystarczy spłukać toaletę, a dla jej odświeżenia warto użyć domowej kostki.

Domowa kostka do czyszczenia toalety

Domowe kostki do wc możemy z łatwością przygotować samodzielnie. Są nie tylko ekologiczne, bezpieczne dla skóry i oczu, ale przede wszystkim mają silne właściwości odkażające i wybielające. Do ich przygotowania potrzebujemy jedynie 130 g sody oczyszczonej, 30 g kwasku cytrynowego, łyżkę wody i odrobinę ulubionego olejku eterycznego. W misce mieszamy dokładnie sodę i kwasek, a następnie dodajemy kilka kropel olejku. Po wymieszaniu spryskujemy całość wodą (nie więcej niż 1 łyżka). Lekko wilgotną mieszankę umieszczamy w silikonowych foremkach do lodu i wkładamy do szczelnego pojemnika. Po kilku godzinach w lodówce kostki stają się twarde i z łatwością możemy je wyjąć. Następnie kostkę wystarczy wrzucić do toalety - błyskawicznie ją zdezynfekuje i odświeży.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama