Jak usunąć rdzę z akcesoriów i narzędzi?

Rdza pojawia się bardzo często na przedmiotach codziennego użytku, takich jak akcesoria kuchenne. Aby skutecznie pozbyć się problemu, wcale nie jest konieczne sięgnięcie po silne detergenty. Z opresji pomogą nam wyjść niezastąpione w domowych awariach preparaty, takie jak ocet czy soda. Równie cenny okazać się może także ziemniak. Jak ich użyć do pozbycia się rdzy? Podpowiadamy!

Dlaczego tworzy się rdza?

Rdza bardzo często atakuje akcesoria kuchenne, bo zwykle tworzy się wskutek kontaktu metalu z wodą. Najczęściej pojawia się na foremkach bądź sprzętach, które trzymane są na zewnątrz, na przykład na meblach ogrodowych. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak odratować ulubione przedmioty codziennego użytku i usunąć z nich rdzę.

Jak usunąć rdze z foremki?

Jeśli rdza pojawił się na foremce do pieczenia ciasta albo na nożu, warto sięgnąć po kwasek cytrynowy i sól kuchenną. (Jeśli nie ma w domu kwasku, można go zastąpić sodą oczyszczoną). Wystarczy je po prostu połączyć, a następnie dodać do nich odrobinę wody. Tak, aby utworzyła się gęsta zawiesina. Gotowy specyfik trzeba nałożyć na zardzewiałą powierzchnię i pozwolić jej działać przez około trzydzieści minut. Na koniec narzędzia czy akcesoria kuchenne trzeba starannie wyczyścić ostrą stroną gąbki, dokładnie wypłukać i osuszyć, najlepiej wykorzystując do tego ręcznik papierowy. Niechciana rdza z pewnością zniknie.

Rdza? Wykorzystaj moc z soku z cytryny!

W starciu z solą pomoże także mieszanka soli kuchennej i soku z cytryny. Wystarczy sok z jednej cytryny wycisnąć do miseczki, dodać odrobinę soli i na koniec składniki starannie wymieszać. Gotowy specyfik trzeba nanieść na miejsca dotknięte rdzą i pocieraj szorstką szmatką. Metoda okazuje się bardzo pomocna, gdyż pozwala pozbyć się nawet najbardziej uporczywych plam z rdzy, także tych powstałych na wannie czy umywalce.

Jeśli akcesoria zaatakowała rdza, to warto sięgnąć po ziemniaka. Wystarczy przekroić go na pół, a oczyszczane akcesoria czy przedmioty posypać solą kuchenną. Zanieczyszczoną rdzą powierzchnię trzeba pocierać ziemniakiem, aż zanieczyszczenie zniknie. Na koniec trzeba wszystko oczyścić wodą i osuszyć ręcznikiem papierowym.

Ziemniaka można użyć w walce z rdzą także w inny sposób. Warzywo trzeba pokroić na kawałki, posypać solą i położyć na zardzewiałej powierzchni. Po ok. piętnastu-trzydziestu minutach należy ją dokładnie zmyć, a następnie wytrzeć ręcznikiem papierowym.


Soda oczyszczona też poradzi sobie z rdzą


Soda oczyszczona przydaje się w wielu kłopotliwych sytuacjach. Jeśli na przedmiotach domowego użytku pojawiła się rdza, wystarczy niewielką ilość białego specyfiku połączyć z taką ilością wody, by móc uzyskać konsystencję pasty. Następnie trzeba rozprowadź ją na powierzchni i delikatnie wyczyścić ostrą stroną gąbki, aż rdza zniknie. Dzięki wykorzystaniu tej metody usuniesz rdzę nie tylko z metalowych narzędzi kuchennych, ale i z mebli ogrodowych.

Ocet niezastąpiony także w walce z rdzą

Jeśli zależy nam na tym, aby pozbyć się rdzy z nakrętek, śrubek, spłuczki czy zlewu, warto sięgnąć po niezawodny w kuchni ocet.  Jak go użyć? Trzeba tylko zanurzyć metalowe przedmioty, na których pojawiła się rdza na 24 godziny w naturalnym preparacie, a następnie dokładnie wytrzeć je szorstką szmatką i osuszyć ręcznikiem. Możesz również polać powierzchnię, na której pojawiła się rdza i szorować, aż ta ostatnie zniknie.


Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama