Reklama

Jak usunąć rdzę? Domowe sposoby

Rdza pojawiła się na twojej sprawdzonej foremce do pieczenia ciasta, nożu kuchennym, którego codziennie używasz do krojenia, wannie lub umywalce albo - co najgorsze- plamy z niej oszpeciły twoje ulubione ubrania? Nie panikuj. Podpowiemy ci, jak wyjść z opresji. Co ciekawe, aby pozbyć się rdzy, nie musisz wcale stosować szkodliwych środków chemicznych. Dzięki sprawdzonym, domowym sposobom skutecznie i szybko pozbędziesz się problemu i będziesz mogła nadal używać swoich sprawdzonych kuchennych narzędzi i cieszyć się czystością. Kiedy pojawia się rdza? Rdza pojawia się na akcesoriach kuchennych czy narzędziach wykonanych z metalu na skutek kontaktu z wilgocią. Najczęściej tworzy się na sprzętach, które trzymamy na zewnątrz, na przykład na meblach ogrodowych. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak odratować ulubione przedmioty codziennego użytku i usunąć z nich rdzę.

Jak pozbyć się rdzy z foremki do pieczenia?

Tę metodę będzie mogła z pewnością wypróbować każda pani domu, bo składniki potrzebne do wykonania mieszanki znajdą się w jej kuchni. Jeśli chcesz pozbyć się rdzy z foremki do pieczenia ciasta czy noża, zmieszaj kwasek cytrynowy z solą kuchenną. (Pamiętaj, że jeśli nie masz w domu kwasku cytrynowego, możesz go zastąpić sodą oczyszczoną). Następnie dodaj do nich wody, aby utworzyła się gęsta zawiesina. Po kilku minutach mieszania nałóż ją na zardzewiałą powierzchnię i zostaw na około trzydzieści minut. Po upływie tego czasu wyczyść narzędzia czy akcesoria kuchenne ostrą stroną gąbki, dokładnie wypłucz i osusz, najlepiej wykorzystując do tego ręcznik papierowy. Niechciana rdza z pewnością zniknie.

Sok z cytryny i sól kuchenna

Równie skuteczna w w walce z rdzą okaże się mieszanka soli kuchennej i soku z cytryny. Wystarczy, że wyciśniesz sok z jednej cytryny do miseczki, dodasz odrobinę soli i wymieszasz. Przygotowaną w ten sposób mieszankę nałóż na miejsca dotknięte rdzą i pocieraj szorstką szmatką. Dzięki zastosowaniu tej metody pozbędziesz się nawet najbardziej uporczywych plam z rdzy, także tych powstałych na wannie czy umywalce.

Rdzę rozpuści ziemniak

Z usunięciem rdzy z powierzchni metalowych doskonale poradzi sobie również ziemniak. Wystarczy, że przekroisz go na pół, a oczyszczane akcesoria czy przedmioty posypiesz solą kuchenną. Pocieraj energicznymi ruchami powierzchnię ziemniakiem, aż rdza zniknie. Następnie oczyść ją wodą i osusz ręcznikiem papierowym.

Zgodnie z drugim wykorzystywanym sposobem z użyciem ziemniaka, warzywo należy pokroić na kawałki, posypać solą i położyć na zardzewiałej powierzchni. Po upłynięciu kilkunastu minut należy ją dokładnie zmyć, a następnie wytrzeć ręcznikiem papierowym.

Cebula i cukier puder

Warzywem, które skutecznie rozprawi się z rdzą, jest również cebula. Co ciekawe, ten sposób dokładnie przetestowały już nasze babcie. Wystarczy, że zardzewiałe przedmioty czy naczynia potrzesz połówką cebuli posypaną wcześniej cukrem pudrem. Pamiętaj, żeby na koniec dokładnie umyć i osuszyć naczynie.

Soda oczyszczona

Podobnie jak w przypadku wielu innych zanieczyszczeń czy plam z pozbyciem się rdzy doskonale poradzi sobie również niezastąpiona w kuchni soda oczyszczona. Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy, że niewielką ilość sody połączysz z taką ilością wody, żeby móc utworzyć z tych dwóch składników pastę. Następnie rozprowadź ją na powierzchni i delikatnie wyczyść/wyszoruj ostrą stroną gąbki, aż rdza zniknie. Dzięki wykorzystaniu tej metody usuniesz rdzę nie tylko z metalowych narzędzi kuchennych, ale i z mebli ogrodowych.

Ocet

Jeśli chcesz pozbyć się rdzy z różnego rodzaju nakrętek, śrubek, spłuczki czy zlewu, możesz w tym celu użyć równie popularnego środka stosowanego w kuchni, jakim jest ocet. Jak to zrobić? Zanurz metalowe przedmioty, na których pojawiła się rdza na 24 godziny w occie, a następnie dokładnie wytrzyj je szorstką szmatką i osusz ręcznikiem. Możesz również polać powierzchnię, na której pojawiła się rdza i szorować, aż ta ostatnie zniknie.

Coca - cola

Skutecznym środkiem spożywczym, dzięki któremu pozbędziemy się rdzy, jest znana ze swoich żrących właściwości coca-cola. Jedyne co musisz zrobić, to zanurzyć w niej przedmiot ze śladami rdzy i pozostawić go w niej na kilka minut. Następnie dokładnie go wyszoruj i osusz ręcznikiem papierowym. Z pewnością będziesz zadowolona z efektów.

Jak zabezpieczyć narzędzia przed rdzą?

Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć narzędzia przed ponownym pojawieniem się rdzy, musisz pokryć je warstwą tłuszczu. Możesz wykorzystać w tym celu kawałek słoniny. Najpierw nasmaruj nią powierzchnię, czy domowe akcesoria, zostaw na kilka minut, a następnie przetrzyj je ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Rdza na nich już nie będzie się pojawiać.

Jak usunąć plamy z rdzy na ubraniach?

Jeśli plamy z rdzy pojawiły się na ubraniach, to nie załamuj się. Z tym też możesz sobie doskonale poradzić. Potrzebne będą ci dwa składniki, czyli sól kuchenna i sok z cytryny, które musisz ze sobą połączyć w takich proporcjach, żeby mikstura nie była zbyt wodnista. Następnie rozetrzyj ją na plamach z rdzy i wystaw ubranie na działanie światła słonecznego na około 30-40 minut. Jeśli plamy są uporczywe, czynność powtórz, a następnie wypierz bluzkę w normalny sposób.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama