Reklama

Jak usunąć pleśń ze ściany domowymi sposobami?

Jeśli na ścianach zauważysz pleśń, zacznij działać od razu. Wdychanie jej zarodników jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i powoduje problemy z układem oddechowym. Zanim sięgniesz po chemiczne środki, wypróbuj domowe sposoby usuwania pleśni ze ściany. Poniżej podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Gdzie najczęściej powstaje pleśń?

Pleśń najczęściej pojawia się w kuchni oraz łazience, ponieważ właśnie tam występuje największa wilgotność oraz słaba cyrkulacja powietrza. Problem ten może dodatkowo wzmacniać źle działająca wentylacja, która powinna być systematycznie czyszczona. Trzeba mieć na uwadze fakt, że wdychana pleśń uszkadza układ oddechowy, a także może wywołać silne reakcje alergiczne.

Woda utleniona w walce z pleśnią

Woda utleniona zwalcza bakterie i grzyby, dlatego też skutecznie upora się z pleśnią na ścianach. Jej zastosowanie jest bardzo proste: w tym wypadku najlepiej sprawdzi się produkt w sprayu. Spryskaj powierzchnię pokrytą grzybem i zostaw na pół godziny. Po tym czasie za pomocą nożyka zdrap pleśń ze ściany, a następnie przetrzyj ją wilgotną szmatką.

Reklama

Polecamy: Jak wyczyścić sztućce ze srebra?

Ocet na pleśń

Ocet to równie skuteczny sposób na walkę z pleśnią. Dodatkowo jest to środek ekologiczny oraz tani i z pewnością znajdziesz go w swoim domu. Zmieszaj ocet z wodą w proporcji 1:2 i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Rozpryskaj mieszankę równomiernie po zapleśniałej powierzchni i pozostaw na kwadrans. Pamiętaj o otworzeniu okien w pomieszczeniu oraz drzwi, ponieważ zapach octu jest bardzo intensywny. Przed rozpyleniem mieszanki możesz do butelki wlać kilka kropel olejku zapachowego. Na końcu przetrzyj brudne ściany wilgotną ścierką, dzięki czemu usuniesz resztkę pleśni.

Soda oczyszczona

To uniwersalny środek, który wyczyści wiele powierzchni w domu, w tym czarne plamy po pleśni. Dodatkowo soda oczyszczona skutecznie usuwa nieprzyjemny zapach, który wydziela się w obecności grzyba. Jak zrobić środek? Wystarczy, że wymieszasz sodę z wodą w proporcji 1:2, aż do powstania pasty. Mieszankę nałóż na brudne ściany i zostaw na pół godziny, a następnie usuń ją za pomocą wilgotnej ścierki.

Sól morska

Sól morska z racji właściwości przeciwgrzybiczych, bez problemu upora się z kłopotem, jakim jest pleśń na ścianach. Ponadto sól dokładnie zdezynfekuje całą powierzchnię i pochłonie wilgoć, co stanowi dużą zaletę, szczególnie w przypadku zamkniętych pomieszczeń. Do wiaderka z wodą dodaj pięć łyżek soli morskiej i wymieszaj. Następnie za pomocą wilgotnej ścierki rozprowadź mieszankę po brudnej ścianie i pozostaw na kilka minut. Na końcu czystą szmatką wytrzyj całość do sucha. Gotowe!

Zobacz też:

Jak prać ręczniki i pościel?

Jak wyczyścić kuchenkę mikrofalową?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama