Jak usunąć pleśń z silikonu w kabinie prysznicowej?

Łazienka to miejsce najbardziej narażone na wystąpienie pleśni, ponieważ panuje tam duża wilgotność i wysoka temperatura. Dodatkowo zła cyrkulacja powietrza sprzyja rozmnażaniu się drobnoustrojów. Zarodniki grzybów lubią osadzać się w zakamarkach prysznica czy wanny, zwłaszcza na silikonowych wykończeniach. Pleśń w kabinie prysznicowej nie tylko nieestetycznie wygląda, ale również stwarza zagrożenie dla zdrowia. Dlatego warto jak najszybciej pozbyć się jej z łazienki i zapobiegać jej powstawaniu. Pomóc może nam w tym ocet, soda czy amoniak. Jak usunąć pleśń z silikonu w kabinie prysznicowej domowymi sposobami? Podpowiadamy.

Roztwór z octu

Pleśń z silikonu w kabinie prysznicowej można usunąć za pomocą chemicznych środków, jednak nie są one zbyt bezpieczne dla zdrowia. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzone, ekologiczne i bezpieczne sposoby na pozbycie się zarodników grzybów. Niezastąpiony w walce z nimi jest oczywiście ocet. Należy zmieszać go z wodą w proporcji 1:2 i rozprowadzić po fugach, silikonach czy nawet kafelkach kabiny prysznicowej. Przy silnych zabrudzeniach możemy dodać do roztworu nieco sody oczyszczonej i pozostawić na powierzchni na 10 minut. Po tym czasie szorujemy wszystko gąbką lub szczoteczką do zębów.

Roztwór z amoniaku i sody

Jeszcze lepszym roztworem na pleśń na silikonie będzie mieszanka z 2/3 szklanki amoniaku i dwóch łyżeczek sody. Wystarczy przelać ją do butelki z atomizerem, spryskać kabinę i pozostawić na około godzinę. To sprawi, że zarodniki pleśni rozdzielą się i będzie łatwiej je usunąć. Resztki grzybów należy usunąć, szorując silikon szczoteczką do zębów. Na koniec wycieramy powierzchnie do sucha starym ręcznikiem.

Proszek do pieczenia

Skutecznym sposobem na pleśń w kabinie prysznicowej jest też proszek do pieczenia. Należy posypać nim zabrudzony silikon i pozostawić na ok. 20 minut. Po tym czasie szorujemy go mokrą szczoteczką i spłukujemy.

Pasta do zębów

Do zagrzybionych i zapleśniałych silikonów warto zastosować także pastę do zębów. Ma ona właściwości ścierne i wybielające, więc szybko upora się z zabrudzonymi powierzchniami. W tym celu obficie nakładamy pastę na zanieczyszczenia i szorujemy szczoteczką.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama