Jak usunąć pleśń z silikonu? Pozbądź się problemu prosto i szybko!

Kiedy na silikonie zauważysz czarne ślady to znak, że w tym miejscu rozwija się pleśń. Najczęściej dotyczy to kabiny prysznicowej oraz wanny, gdyż wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzyba. Warto zastosować domowe środki czystości, które są tanie i ekologiczne, a także bardzo skuteczne w walce z pleśnią. Jak usunąć pleśń z silikonu? Poznaj niezawodne patenty!

Skąd bierze się pleśń na silikonie?

Czarny nalot na silikonie oznacza, że w tym miejscu rozwija się szkodliwa pleśń. Pojawia się wokół wanny lub prysznica, tworząc mało estetyczny widok. Grzyb wnika głęboko w strukturę materiału, stając się ciężki do usunięcia. Spowodowane jest to nadmierną wilgocią, jaka panuje w łazience. Niestety, często jedyne rozwiązanie to wymiana spleśniałego silikonu na nowy. Nim jednak podejmiesz taką decyzję, spróbuj wykorzystać domowe środki czystości.

Amoniak i soda oczyszczona w walce z pleśnią

Pierwszym ze sposobów na pozbycie się pleśni z silikonu jest wykonanie mieszanki na bazie amoniaku i sody oczyszczonej.

Reklama

  1. Do głębokiego naczynia dodaj amoniak, sodę oczyszczoną oraz wodę (proporcje 1:2:3). Wszystko dokładnie wymieszaj i przelej do butelki z atomizerem, która ułatwi aplikację środka.
  2. Spryskaj porządnie obszary występowania pleśni i pozostaw substancję na około godzinę.
  3. Za pomocą szczoteczki do zębów umyj dokładnie pozostałe zabrudzenia i wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym.

Pasta do zębów do czyszczenia silikonu

Kolejną opcją na pozbycie się uciążliwego nalotu jest zastosowanie pasty do zębów. Wykorzystaj do tego starą szczoteczkę i nanieś na nią środek czyszczący. Wetrzyj go dokładnie w zagrzybione miejsca i pozostaw na pół godziny. W tym czasie pasta zacznie działać i sprawi, że pleśń będzie prostsza w usunięciu. Następnie wilgotną szmatką zmyj preparat, a pozostałości brudu usuń szczoteczką. Jeśli to nie pomoże, czynność powtórz jeszcze raz.

Zobacz też: Uszczelki w oknie a rachunek za ogrzewanie. Czy okna mogą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Jak uniknąć tworzenia się pleśni na silikonie?

By uniknąć w przyszłości tworzenia się pleśni wkoło wanny lub prysznica, dokładnie wycieraj mokre brzegi po kąpieli. Często powodem pojawienia się grzyba na silikonie jest zła cyrkulacja powietrza, która sprawia, że panuje tam zbyt wysoka wilgotność. Wietrzenie łazienki i stosowanie pochłaniacza wilgoci, powinno pomóc w rozwiązaniu problemu. Oprócz tego dbaj o czystość w łazience i sprzątaj ją porządnie przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli pleśni z silikonu nie uda się usunąć w żaden sposób, koniecznością będzie wymiana go na nowy.

Polecamy: Jak czyścić rolety okienne? Dowiedz się, jak pozbyć się szkodliwej pleśni

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama