Reklama

Jak usunąć pleśń na uszczelce pralki?

Jeśli po każdym praniu twoje ciuchy śmierdzą, a pralka nie pachnie świeżością to wiedz, że coś się w niej zalęgło. Jest to pleśń, która porasta uszczelkę pralki. Część wody z prania pozostaje w załamaniach uszczelki, dając pleśni znakomite warunki do rozwoju. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak wyczyścić uszczelkę i utrzymać pralkę w czystości.

Reklama

Rzeczy, których potrzebujesz

* 2 szklanki octu

* 1/3 szklanki sody

* szmatka lub stary ręcznik

* szczoteczka do zębów

Większość najnowszych pralek posiada program do samooczyszczania. Pomimo tego woda dalej pozostaje w uszczelce, pozwalając pleśni rosnąć. Uszczelka gromadzi włosy, sierść, które długo w niej zalegając powodują nieprzyjemny zapach pralki jak i samych ubrań.

Aby wyczyścić uszczelkę najpierw w jej szczeliny wsyp sodę oczyszczoną. Potem spryskaj ją octem. Soda czyni powierzchnię bardziej szorstką, a wchodząc w reakcję z octem powoduje oderwanie brudu z uszczelki. Przetrzyj uszczelkę ręcznikiem, trudno dostępne miejsca wyczyść szczoteczką do zębów. Wymyj dokładnie uszczelkę.

Jeśli nie masz programu samoczyszczącego, pora odświeżyć wnętrze pralki. Przed włączeniem pralki, rozsyp 1/3 szklanki sody po bębnie. Soda usunie nieprzyjemny zapach z pralki. Wlej dwie szklanki octu do podajnika na proszek i włącz program. Wybierz program trwający od 1 do 1,5 godziny, o wysokiej temperaturze.

Takie oczyszczanie pralki należy wykonywać co parę miesięcy. Dzięki tym zabiegom utrzymasz pralkę w dobrej kondycji i będzie ci ona długo służyć.

Wskazówki

* Po praniu zostawiaj drzwiczki pralki zawsze otwarte. Bęben pralki i uszczelka szybciej wyschną, a zgromadzona woda szybciej odparuje.

* Nie zostawiaj ciuchów w pralce przez dłuższy czas. Jak najszybciej wyciągnij pranie z pralki po skończonym praniu, inaczej ciuchy zaczną śmierdzieć.

* Staraj się wycierać uszczelkę pralki regularnie zaraz po wykonanym praniu, aby uniknąć ponownego zgromadzenia się brudu i pleśni.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama