Reklama

Jak usunąć plamy z twardej wody?

Pożegnaj się z brzydkimi plamami na baterii kuchennej i łazienkowej, a także w toalecie! Możesz się pozbyć tych okropnych pozostałości po twardej wodzie w pięciu łatwych krokach. Czy na twojej armaturze łazienkowej zawsze zostają plamy? Czy na ekspresie do kawy są zacieki? Jeśli tak, prawdopodobnie należysz do 85 procent osób, których gospodarstwa domowe zaopatrywane są w twardą wodę. Przebarwienia, jakie widzimy, spowodowane są obecnością minerałów pozostałych po odparowaniu wody. Jeśli nie zajmiemy się zawczasu usunięciem takich przebarwień, mogą stać się wątpliwą ozdobą naszych sprzętów. Na szczęście pozbycie się ich z umywalki, wanny czy toalety jest stosunkowo łatwe.

Rzeczy, których potrzebujesz

* gumowe rękawiczki

* ocet spirytusowy (lub środek czystości na bazie kwasu)

* butelka ze spryskiwaczem

* szczoteczka do zębów, szczotka do czyszczenia toalety lub inna szczotka

* gąbka

* miękka, sucha ścierka

Krok 1

Nałóż rękawiczki i sięgnij po środek czystości na bazie kwasu, otrzymany przez połączenie w równych częściach octu spirytusowego i wody. Wlej otrzymany płyn do butelki ze spryskiwaczem i możesz zacząć pracę. Spryskaj płynem całą powierzchnię pokrytą plamami po twardej wodzie. Pozostaw go na niej przez jakiś czas, zanim przejdziesz do dalszej części pracy.

Krok 2

Szoruj, szoruj, szoruj zaplamione miejsce starą szczoteczką do zębów (lub szczotką do czyszczenia toalety, jeśli czyścisz właśnie toaletę). Włosie szczotki ma wystarczające właściwości ścierne, aby usunąć wszelki osad z minerałów, jaki został rozpuszczony przez kwas.

Krok 3

Kontynuuj spryskiwanie i szorowanie do momentu, gdy nawet najbardziej uporczywe plamy nie zostaną usunięte. Jeśli jednak jest to trudne, wypróbuj następujący sposób: Wlej roztwór octu do małej miski i dodaj do niego sody oczyszczonej tak, by powstała pasta. Zanurzaj szczotkę w paście i znów szoruj zaplamione miejsca. Tym razem plamy powinny ustąpić. Im częściej myjesz powierzchnie, na których mogą powstać plamy, tym mniej będą one uporczywe.

Krok 4

Po usunięciu ostatnich pozostałości po minerałach, przetrzyj umytą powierzchnię gąbką zamoczoną w wodzie. Na koniec wytrzyj ją suchą i miękką ściereczką. Wytrzyj ją bardzo dokładnie, w przeciwnym razie plamy znów się pojawią!

Zapobieganie powstawaniu plam z twardej wody

Oto dwa sposoby na to, jak przeciwdziałać plamom po twardej wodzie i uniknąć przykrego obowiązku ich szorowania:

  • Wycieraj wodę, kiedy pozostaje na baterii. Jeśli szybko się jej pozbędziesz, plamy nie powstaną. Przy każdej baterii w domu trzymaj ścierkę tak, by łatwo było zawsze zetrzeć wodę.
  • Przynajmniej raz dziennie przetrzyj lub spryskaj narażone na plamy miejsca naturalnym środkiem do czyszczenia. Te dwa sposoby być może nie sprawią, że unikniemy plam całkowicie, ale z pewnością nasza praca przy ich usuwaniu nie będzie tak trudna.
INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama