Jak usunąć plamy z rdzy z ubrań?

Plamy z rdzy należą do jednych z najbardziej uporczywych zabrudzeń, jakie mogą znaleźć się na ubraniach. O ich pojawienie się nie jest trudno. Wystarczy rozwiesić pranie na metalowej suszarce albo grzejniku. Nieuważne otarcie się o zardzewiały przedmiot też może doprowadzić do tego, że na ulubionej części garderoby pojawi się bardzo widoczna i trudna do usunięcia plama. Bez obaw, zanim zaniesiesz ubranie do profesjonalnej pralni lub postanowisz całkowicie spisać je na straty, możesz zadziałać domowymi sposobami na usunięcie plamy z rdzy. Liczy się czas i umiejętne wykorzystanie produktów, które masz pod ręką.

Usuwanie plam z rdzy z ubrań: Czego nie robić?

Przede wszystkim nie zwlekaj. Im wcześniej zaczniesz działać w kierunku usunięcia zabrudzeń, tym lepiej. Pamiętaj o tym zwłaszcza wtedy, gdy zastanawiasz się, jak usunąć plamy z rdzy na białej bluzce.

Unikaj wysokich temperatur i nigdy nie prasuj zabrudzonej części garderoby. Spowoduje to utrwalenie plamy, a ubranie będzie nadawać się tylko do zakładania podczas domowych porządków.

Odruchowo możesz chcieć przetrzeć plamę wilgotną ściereczką. Nie jest to najlepszy pomysł na usuwanie plam z rdzy, ponieważ taki manewr może dodatkowo utrwalić zabrudzenie i zwiększyć jego powierzchnię.

Niezależnie od tego, czy stosujesz tradycyjne metody, czy sięgasz po profesjonalne detergenty, nie nakładaj odplamiacza od razu na plamę. Wybierz mniej widoczne miejsce, by sprawdzić, czy zastosowany środek nie odbarwia materiału. Jest to istotnie ważne przy delikatnych i kolorowych tkaninach.

Plama z rdzy a proszek do pieczenia

Tani i łatwo dostępny produkt nadaje się nie tylko do zrobienia popisowych wypieków. Plamę z rdzy można natrzeć proszkiem do pieczenia, obficie spłukać chłodną wodą, a następnie uprać według zaleceń producenta odzieży.

Co usuwa plamy z rdzy? Cytryna!

Wielu z nas pewnie miało okazję przekonać się o wszechstronności cytrynowego soku - zwłaszcza w kontekście sprzątania domu. Warto mieć go pod ręką, by wywabić plamy z rdzy na ubraniu. Zabrudzone miejsce skrop ostrożnie sokiem, następnie zasyp solą kuchenną. Odstaw na co najmniej godzinę. Jeśli masz taką możliwość, wystaw ubranie na słońce. Po tym czasie ubranie upierz. W sytuacji, gdy zauważysz, że ślady rdzy nadal są widoczne, zabieg ten możesz powtórzyć.

Zajrzyj do lodówki: Kefir, zsiadłe mleko i maślanka

Zastanawiasz się, jak usunąć plamy z rdzy na materiale i obawiasz się o delikatne tkaniny? Wykorzystaj jeden z trzech wspomnianych produktów. Nanieś odrobinę bezpośrednio na plamę. Po chwili usuń warstwę nabiału i standardowo wypierz całe ubranie przy użyciu proszku lub płynu do prania.

Jak usunąć plamy z rdzy przy pomocy ziemniaka?

Surowego ziemniaka obierz i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. W ten sposób powstanie gęsta pasta, którą należy delikatnie wetrzeć w zabrudzoną powierzchnię. Dla wzmocnienia efektu, do ziemniaka dodaj odrobinę sody oczyszczonej. Postępuj jak wcześniej: ziemniaczany środek na rdzę zmyj, a ubranie wrzuć do pralki lub upierz ręcznie.

Zobacz również: Sposoby na śnieżną biel ubrań

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama