Reklama

Jak usunąć plamy z mebli tapicerowanych?

Niemal każda pani domu stanęła kiedyś przed tym problemem i musiała błyskawicznie wymyślić sposób na to, jak pozbyć się uporczywych plam ze swoich tapicerowanych mebli. Oczywiście, nie jest to zadanie nie do wykonania, bo skutecznych metod na usunięcie nawet najbardziej kłopotliwych zanieczyszczeń jest co najmniej kilka. Wystarczy odrobina pomysłowości i kilka sprawdzonych, często naturalnych środków, które albo masz w domu, albo z łatwością nabędziesz w sklepie. Niezastąpiony w kuchni kwasek cytrynowy, mleko oraz alkohol czy pomocna w pielęgnacji gliceryna potrafią sprawić cuda i wybawić nas z niejednej opresji. Podpowiadamy, jak dzięki nim wywabić plamy z herbaty, kawy, tłuszczu, czy nawet czerwonego wina i atramentu.

Reklama

Przygotuj się do sprzątania i działaj szybko

W ferworze codziennych porządków często zapominamy o czyszczeniu naszych tapicerowanych mebli. Zwłaszcza, że z daleka prezentują się całkiem dobrze. Problem rodzi się wówczas, gdy nieoczekiwanie pojawi się na nich uporczywa plama, a o tę nietrudno. Wystarczy, że przez nieuwagę wylejemy na nie herbatę czy czerwone wino albo w ręce naszych pociech nieoczekiwanie trafią kolorowe flamastry czy czerwona szminka i problem gotowy. Nie załamuj jednak rąk, tylko działaj szybko i sprawdź, czy masz pod ręką wszystkie potrzebne do usunięcia plam środki.

Niezastąpiony kwasek cytrynowy

Pamiętaj, że za jeden z najbardziej skutecznych i jednocześnie naturalnych środków czyszczących uznawany jest - obok sody oczyszczonej - kwasek cytrynowy. Może śmiało zastąpić proszek do prania czy odkamieniacz i rozprawi się nawet z zaschniętymi i starymi plamami, w tym także tymi powstałych na tapicerce. Co więcej, świetnie radzi sobie z rdzą oraz doskonale zabezpiecza żywność przed gniciem i choćby z tych powodów zawsze warto mieć go w domu.

W pozbyciu się uporczywych zanieczyszczeń z tapicerowanych mebli - w zależności od rodzaju plamy - pomoże ci też niezastąpiona w pielęgnacji gliceryna, czy niezbędne w kuchni mleko. Poniżej znajdziesz szczegóły, jak konkretnie ich użyć.

Jak usunąć plamy z kawy?

Niezastąpiona o poranku aromatyczna kawa doskonale smakuje, ale często - oczywiście z naszej winy - zostawia po sobie trudne do usunięcia ślady. Jeśli przykra przygoda przydarzyła się także tobie i plama po małej czarnej pojawiła się na twojej tapicerowanej sofie, nie załamuj się. W pozbyciu się problemu pomoże ci kwasek cytrynowy. Połącz odrobinę z wodą i wymieszaj. Następnie zamocz w roztworze miękką szmatkę, a następnie potrzyj nią plamę. Na koniec miejsca zabrudzenia dokładnie oczyść samą wodą. Po plamach z kawy nie będzie śladu.

Jak usunąć plamę z herbaty?

Równie często jak po kawie na naszych tapicerowanych meblach zostają ślady po pitej przez nas herbacie. Podobnie jak w pierwszym przypadku z opresji wybawi nas sprawdzony kwasek. Rozmieszaj odrobinę w wodzie, połącz składniki, zamocz w roztworze miękką szmatkę i oczyść nią zaplamione miejsce. To jednak nie koniec walki z zanieczyszczeniami po herbacie. Rozpuść w 250 ml ciepłej wody jedną łyżeczkę proszku do prania, zamocz w niej szmatkę i ponownie delikatnie przetrzyj miejsce, w którym pojawiła się plama. Na koniec powtórz czynność wykorzystując w tym celu tylko wodę. Dzięki tym prostym czynnościom wszelkie niechciane ślady po herbacie powinny zniknąć.

Jak usunąć plamę z tłuszczu?

Aby skutecznie pozbyć się uporczywych plam z tłuszczu, na przykład z majonezu, również możesz śmiało użyć kwasku cytrynowego. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się roztwór pięcioprocentowy. Zamocz w mieszance miękką szmatkę, a następnie przetrzyj nim zabrudzone miejsce. Następnie możesz użyć rozpuszczalnika do tłustych plam, a na koniec płynu do czyszczenia dywanów i obić tapicerskich. Po plamie nie będzie śladu.

Jak pozbyć się plam z wina?

Co ciekawe, są też sprawdzone sposoby na pozbycie się, wydawałoby się niemal niemożliwych do wywabienia, plam po czerwonym winie. Jak się z nimi uporać? Wystarczy zabrudzone miejsce polać białym winem, a następnie wodą i wysuszyć miękką szmatką. Jeśli ta metoda okaże się nie do końca skuteczna, wystarczy zdać się na sprawdzony już przez nas pięcioprocentowy roztwór kwasku cytrynowego i przetrzeć nim zabrudzenia przy użyciu miękkiej szmatki.

Niektóre panie domu wykorzystują w celu pozbycia się plam z wina na meblach płyn do czyszczenia dywanów.

Jak usunąć plamy z atramentu?

Jeśli twoje dzieciaki zrobiły ci psikusa i przez nieuwagę pobrudziły tapicerkę, zostawiając na niej ślady z atramentu, użyj w celu pozbycia się ich mleka. Zamocz w nim miękką szmatkę i potrzyj zabrudzone miejsce. Jeśli ta metoda nie okaże się do

końca skuteczna, alternatywnie w tym samym celu możesz wykorzystać również kwasek cytrynowy. Po przetarciu nim zabrudzonego miejsca wszelkie niechciane pozostałości po zabawach dzieciaków z atramentem powinny zniknąć.

Jak usunąć plamy po flamastrach?

Z śladami po kolorowych flamastrach doskonale poradzi sobie z kolei niezastąpiona w pielęgnacji ciała i nie tylko gliceryna. Nałóż ją na zabrudzone miejsca, a następnie potrzyj wilgotną, miękką ściereczką. Dla uzyskania jeszcze lepszego i bardziej trwałego efektu, użyj wacika nasączonego alkoholem i powtórz czynność czyszczenia zabrudzonego miejsca. Po fantazyjnych wyczynach dzieciaków z flamastrami na meblach nie powinno być śladu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama