Reklama

Jak usunąć plamy z kurkumy?

Kurkuma to jedna z najchętniej wykorzystywanych przypraw w kulinariach. Nie tylko świetnie podkręca smak potraw, ale też ma wiele właściwości leczniczych. Jest też stosowana jako barwnik ze względu na swój złocistożółty kolor. O ile odcień ten jest mile widziany w przypadku jedzenia, to pobrudzenie ubrań, mebli czy skóry kurkumą jest bardzo kłopotliwe. Takie plamy są trudne do usunięcia, jednak istnieją sprawdzone sposoby na to, by szybko się ich pozbyć. Poniżej przedstawiamy najlepsze z nich.

Reklama

Plamy z kurkumy na ubraniach

Jeśli pobrudzimy kurkumą ubrania, należy działać błyskawicznie, zanim plama wyschnie. Trzeba jak najszybciej namoczyć tkaninę, polać mydłem w płynie i odczekać pół godziny. Po tym czasie pobrudzoną odzież należy dokładnie wypłukać i nałożyć na plamę trochę białego octu, by usunąć pozostałe przebarwienia. Można również potrzeć plamę przekrojoną cytryną i wystawić ubranie na słońce. Po wywabieniu plamy należy wybrać tkaninę tak jak zwykle, a jeśli zostały jakieś pozostałości po plamie, powtarzamy pranie. Nie powinno się suszyć ubrania, dopóki plama z kurkumy całkowicie nie zejdzie, żeby nie utrwalić zabrudzenia.

Innym sposobem na usunięcie plamy z kurkumy na ubraniach jest namoczenie tkaniny na noc w roztworze sody oczyszczonej i wody. Można też użyć do namoczenia tkaniny wybielacza.

Plamy z kurkumy na blacie

Podczas doprawiania potraw kurkumą zdarzy się, że poplamimy przyprawą blat. Takie zabrudzenie można usunąć za pomocą mleczka do czyszczenia z drobinkami ściernymi i wybielacza. Istnieje jednak tani, domowy sposób na pozbycie się takich zabrudzeń z mebli. Należy zrobić papkę z sody oczyszczonej i wody i szorować plamę tak długo, aż zniknie. Jeśli pobrudziliśmy kurkumą glazurę, możemy użyć środka do czyszczenia płytek ceramicznych lub słabego roztworu wybielacza z wodą.

Plamy z kurkumy na skórze

Plamy z kurkumy utrzymują się również bardzo długo na skórze. Po jakimś czasie zabarwienie zniknie, ale można ten proces przyspieszyć. We skórę wystarczy wetrzeć olej lub oliwę, a następnie wytrzeć ją ciepłym ręcznikiem. Można również przemyć zabarwioną skórę alkoholem. Jeśli plama nie zniknie, należy uzbroić się w cierpliwość. Po prostu trzeba myć ręce i nacierać oliwa, a plama po kilku dniach zniknie. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama