Reklama

Jak usunąć plamy z krwi? Niezawodne sposoby

Zauważyłaś, że na twojej ulubionej bluzce czy sukience pojawiły się trudne do usunięcia plamy z krwi i obawiasz się, że musisz szybko pożegnać się z ulubionymi częściami garderoby? Nic bardziej mylnego. Są i na to niezawodne sposoby. Wystarczy, że sięgniesz po wodę utlenioną, sodę oczyszczoną, amoniak lub sól. Oczywiście, pod warunkiem, że wykorzystasz je w odpowiedni sposób. Jak konkretnie? Wszystko potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej.

Reklama

Kilka kluczowych zasad

Od czego najlepiej zacząć? Zwilż plamę używając wyłącznie zimnej wody. Wetrzyj sól w plamę. Jeśli zabrudzenie jest praktycznie niewidoczne, wrzuć odzież do pralki i wypierz w tradycyjny sposób. Wszelkie ślady po zanieczyszczeniach powinny zniknąć.

Spienione mydło a plamy z krwi

Najpierw zamocz plamę w zimnej wodzie. Następnie wetrzyj dużą ilość mydła w plamę i wyszoruj zabrudzoną powierzchnię dłońmi zaciśniętymi w pięści. Czyść do momentu aż wytworzy się duża ilość piany. Jeśli to konieczne, dodaj więcej wody. Następnie starannie spłucz materiał zimną wodą. Powtarzaj czynność do momentu, aż plama zniknie. Unikaj gorącej wody, ponieważ wpływa na proces krzepnięcia krwi, w efekcie czego plama zostaje.

W sytuacjach beznadziejnych sięgnij po amoniak

Jeśli metoda z mydłem okazuje się nieskuteczna, sięgnij po amoniak i dodaj go do całego prania. Skutecznie usunie plamy bez ryzyka zniszczenia tkanin.

Pomóc może też nadtlenek wodoru

Jak wykorzystać nadtlenek wodoru o usuwania plam z krwi? Wypełnij nim miskę, umieść w niej zaplamione krwią ubrania, pozostaw na piętnaście minut. Wyciągnij naczynia z miski i starannie spłucz zimną wodą. Na koniec wypierz w tradycyjny sposób.

Przydatne wskazówki

* do usuwania plam z krwi potrzebne będą: soda oczyszczona, sól, nadtlenek wodoru z zimną wodą.

* jeśli sięgamy po sodę oczyszczoną, łączymy ją z wodą i robimy z niej papkę. Następnie nanosimy na plamę. Zostawiamy na czas od 15 do 30 minut. Po upływie tego czasu moczymy w zimnej wodzie.

* posyp plamę solą i przykładaj ręcznikiem namoczonym w wodzie utlenionej w proporcji dwie miarki wody na trzy miarki wody utlenionej). Spłucz czystą wodą.

* unikaj używania ciepłej wody - sprawia, że plama krwi jest trudniejsza do usunięcia.

* plamy namocz w mleku przez noc i wypierz jak zwykle.

* rozłóż materiał na ręczniki i polej plamę solą fizjologiczną.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama